سوریه دچار 'بزرگترین شرایط اضطراری انسانی در دوره معاصر' است

حق نشر عکس Reuters

سازمان ملل گفته است که بیش از سه میلیون نفر از شهروندان سوریه در اثر جنگ داخلی از خانه های خود گریخته اند و اثری از بهبود بحران سیاسی آن کشور دیده نمی شود.

کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد گفته است که سوریه اکنون دچار بزرگترین شرایط اضطراری انسانی در دوره معاصر است.

تعدادی از افراد بی خانمان شده از سوریه خارج شده و در کشورهای همسایه پناه جسته اند. بیش از ۱ میلیون شهروند سوری اکنون ساکن لبنان هستند.

دهها هزار نفر دیگر به اردن و ترکیه پناه برده اند.

تخمین زده شده است که نزدیک به ۱۹۰ هزار نفر نیز از زمان آغاز شورش های ضد دولتی در سه سال گذشته جان خود را از دست داده اند.

شورشها در ماه مارس سال ۲۰۱۱ آغاز شد و اکنون شورشیان، که عمدتا گروههای اسلامگرای افراطی سنی مذهب هستند، مناطق بزرگی از سوریه و همچنین عراق را تحت کنترل خود دارند.

بزرگترین این گروههای شورشی، گروه موسوم به 'دولت اسلامی' است که برای ایجاد رعب و وحشت سر اسیران عمدتا شیعه خود را می برد و تصاویر آنرا از طریق اینترنت پخش می کند.

کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد می گوید بیش از شش میلیون سوری در داخل آن کشور آواره شده اند و نیمی از این تعداد کودک هستند.

راه خروج از سوریه برای پناهجویان سختتر شده است و بسیاری ناچار هستند که برای خروج به دسته های تبهکار مسلح باج دهند.

آنتونیو گوترز، کمیسر عالی پناهندگان سازمان ملل، خواستار دریافت کمکهای بیشتری برای ارائه خدمات به پناهجویان سوری شده است.

سازمان ملل پیشتر هشدار داده بود که شورشیان موسوم به 'دولت اسلامی' نه تنها خشونت علیه غیر نظامیان سوری را به شدت افزایش داده، بلکه عملیات امدادرسانی در آن کشور را نیز تهدید می کنند.

مطالب مرتبط