گروگان بریتانیایی از طرف دولت 'حمایت می‌ شود'

استیون ساتلوف
Image caption در آخر ویدیویی که ظاهرا سربریدن استیون ساتلوف را نشان می‌دهد، گروگان بریتانیایی دیده می‌شود

فیلیپ هموند، وزیر خارجه بریتانیا می‌گوید دولت این کشور از هر امکانی برای حمایت از شهروند بریتانیایی اسیر گروه مسلح افراطی موسوم به 'دولت اسلامی' در عراق و سوریه استفاده خواهد کرد.

آقای هموند که بعد از یک جلسه اضطراری کابینه که برای بررسی همین موضوع تشکیل شده بود، گفت دولت بریتانیا مدتی است از وجود گروگان بریتانیایی در دست گروه سنی مذهب تندرو 'دولت اسلامی' با خبر بوده است.

جلسه اضطراری دولت بریتانیا بعد از آن تشکیل شد که 'دولت اسلامی' در یک ویدیو که کشتن دومین خبرنگار آمریکایی را نشان می‌داد، تهدید کرد اگر حملات هوایی آمریکا به مواضه آن گروه قطع نشود، این شهروند بریتانیایی را هم خواهد کشت.

ویدیو گروه شورشی 'دولت اسلامی' که بصورت آنلاین منتشر شده است ظاهرا سربریدن استیون ساتلوف، خبرنگار آمریکایی را نشان می‌دهد.

مقامات دولتی بریتانیا می‌گویند دیوید کامرون، نخست وزیر، از ماهها پیش از اسارت یک تبعه بریتانیا به دست شورشیان سنی مطلع بوده ولی تاکنون هیچ اظهار نظر رسمی در این مورد نشده بود.

وزیر امور خارجه بریتانیا گفت بررسی‌های اولیه نشان می‌ دهد که این ویدیو جعلی نیست و فرد شبه‌نظامی که در تصاویر ظاهر می‌شود، شبیه کسی است که در ویدیوی قبلی زبان انگلیسی را با لهجه بریتانیایی صحبت می‌ کرد.

آقای هموند افزود: "ما به خانواده و دوستان استیون ساتلوف فکر می‌کنیم و به هر کاری که بتوانیم دست خواهیم زد تا به خانواده گروگان بریتانیایی که در ویدیو نشان داده شده است قوت قلب دهیم."

گروگان بریتانیایی در پایان ویدیوی منتشر شده در اینترنت که عنوان "پیام دوم به آمریکا" را دارد و سربریدن استیون ساتلوف را نشان می‌دهد، دیده می‌شود.

ویدیوی اول دولت اسلامی سربریدن جیمز فولی، خبرنگار دیگر آمریکایی را نشان می‌داد.

استیون ساتلوف ۳۱ ساله هم در آخر ویدیوی اول نشان داده شده و توسط دولت اسلامی تهدید به مرگ شده بود.

در همین حال، دیوید کامرون، نخست وزیر در جلسه پرسش و پاسخ امروز نمایندگان پارلمان بریتانیا گفت این کشور از رسیدن به هدف خود در مغلوب کردن "تروریسم" کوتاهی نخواهد کرد.

مطالب مرتبط