اجلاس سازمان بهداشت جهانی در ژنو برای مهار ابولا

حق نشر عکس afp

سازمان بهداشت جهانی با هدف بررسی شیوه های درمانی و مقابله با گسترش ویروس ابولا اجلاسی در ژنو با حضور مقام‌های بهداشتی و محققان پزشکی برگزار کرده است.

پزشکان و محققان قرار است در این اجلاس در مورد داروهای جدید و امکان تسریع بخشیدن به آزمایش های بالینی به منظور تولید و توزیع هرچه سریعتر آنها بحث و گفتگو کنند.

اما سازمان پزشکان بدون مرز (یکی از سازمان های پزشکی خیریه) هشدار داده است که این اجلاس تاثیر کمی در جلوگیری از شیوع این ویروس کشنده دارد که بر اساس برآوردهای سازمان بهداشت جهانی تاکنون جان بیش از ۱۹۰۰ نفر را گرفته است.

تاکنون ۳۵۰۰ مورد ابتلا به ویروس ایبولا در گینه، سیرا لئون و لیبریا تایید شده است.

برایس دو لا ون، رئیس اسازمان پزشکان بدون مرز گفته است در بحران کنونی همه تلاش های بین المللی باید بر احداث بیمارستان‌‎های صحرایی متمرکز شود.

سازمان بهداشت جهانی می گوید تلاش ها برای مقابله با ابولا به پای سرعت شیوع این ویروس نمی رسد.

حق نشر عکس AFP
Image caption شهر دولو، نزدیک مونرویا پایتخت لیبریا، قرنطینه شده است

سازمان بهداشت جهانی هشدار داده است که تعداد مبتلایان به ویروس ابولا تا زمانی که شیوع آن تحت کنترل درآید به بیش از ۲۰ هزار نفر خواهد رسید و دست کم ۶۰۰ میلیون دلار برای مهار آن نیاز است.

مارگارت چان، دبیر کل این سازمان گفت: "شیوع کنونی ابولا گسترده ترین، جدی ترین و پیچیده ترین موردی است که تاکنون مشاهده کرده ایم."

خانم چان در ادامه گفت: "هیچکدام از کارشناسانی که بطور مستقیم در اوایل ظهور و شناسایی این بیماری در ۱۹۷۶ تا ۱۹۹۵ درگیر مبارزه با شیوع بیماری بودند هم موردی به این شدت ندیده اند."

بیش از ۴۰ درصد از مرگهای ناشی از ابتلا به این بیماری در سه هفته اخیر رخ داده است که به گفته سازمان بهداشت جهانی نشانگر سرعت پیشروی چشمگیر این بیماری نسبت به میزان تاثیر تلاش ها برای مهار آن است.

نگرانی بابت شیوع این بیماری به مرزهای تایلند هم رسیده است. ملوانان در تایلند نگران انتقال محموله های برنج به سواحل آفریقا هستند.

آفریقای غربی میلیون ها تن برنج از تایلند وارد می کند اما ملوانان تایلندی از سفر به این نواحی می ترسند.

یک از کارشناسان انجمن صادرات برنج در تایلند می گوید کاهش صادرات برنج به آفریقا موجب کاهش قیمت آن شده و برنج کاران تایلندی را به شدت تحت تاثیر قرار داده است.

مطالب مرتبط