نبرد سنگین در اوکراین؛ وضع تحریم‌های تازه آمریکا و اروپا علیه روسیه

حق نشر عکس AFP
Image caption در حالی که شورشیان شهر ماریوپول را به حمله توپخانه ای بسته اند، یکی از تانک های ارتش اوکراین در حال پیشروی به سمت این شهر است

گزارش ها از جنوب شرق اوکراین حاکی از وقوع نبردی سنگین در شهر بندری ماریوپل است.

این در حالی است که نشست رهبران عضو سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، در ولز برای دومین روز برگزار می شود و انتظار می رود که آمریکا و اتحادیه اروپا تحریم‌های جدیدی را علیه روسیه اعلام کنند.

ساکنان این شهر که تحت کنترل نیروهای دولتی است می گویند که حمله های پی در پی توپخانه ای همچنان ادامه دارد.

نیروهای اوکراینی می‌گویند که به آتش حمله‌های شورشیان جدایی طلب هوادار روسیه پاسخ داده‌اند.

با این حال پترو پروشنکو، رئیس جمهوری اوکراین گفته است که امکان اعلام آتش‌بس میان ارتش این کشور و جدایی‌طلبان در روز جمعه وجود دارد.

آقای پروشنکو که در اجلاس ناتو در ولز شرکت کرده بود، گفت اجرای طرح صلح مطرح شده به وسیله آقای پوتین در روز جمعه امکان‌پذیر است.

کشورهای غربی، روسیه را به حمایت نظامی از جدایی‌طلبان در شرق اوکراین متهم می‌کنند. روسیه این اتهام را رد می‌کند.

تحریم‌ها در واکنش به عملکرد روسیه در اوکراین وضع می‌شوند و صنایع دفاعی این کشور، بخش مالی آن و نزدیکان ولادیمیر پوتین را هدف می‌گیرند.

قرار است نمایندگان اوکراین، روسیه و جدایی طلبان روز جمعه در مینسک، پایتخت بلاروس دیدار کنند.

حق نشر عکس PA
Image caption رهبران ناتو در ولز بی صبرانه منتظر نتایج مذاکرات بلاروس

خبر اعمال تحریم های تازه علیه روسیه همزمان با برگزاری نشست سران سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، در ولز اعلام شده است.

رهبران کشورهای عضو ناتو در این نشست اعلام کردند که این سازمان از اوکراین حمایت می کند و خواهان پایان دادن به نقش بی‌ثبات کننده روسیه است.

اعضای ناتو همچنین از روسیه خواستند نظامیانش را از اوکراین خارج کند و به "الحاق غیرقانونی" شبه‌جزیره کریمه پایان دهد.

بن رودز، از سخنگویان کاخ سفید که همراه با باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا برای شرکت در نشست ناتو به ولز سفر کرده، به خبرنگاران گفت ایالات متحده در حال نهایی کردن فهرست تحریم‌های تازه روسیه است.

فرانسوا اولاند، رئیس جمهوری فرانسه نیز از اعلام تحریم‌های تازه در روز جمعه و اجرای آنها در صورت عدم موفقیت دیپلماسی خبر داده است.

آقای اولاند گفت: "همه چیز به ساعت‌های پیش رو بستگی دارد."

رهبران جدایی‌طلبان گفته اند در صورت توافق بر سر طرح صلح، آتش بس را روز جمعه و از ساعت یازده به وقت گرینیچ به اجرا خواهند گذاشت.

ولادمیر پوتین چهارشنبه یک طرح صلح هفت ماده ای را اعلام کرد که شامل توقف عملیات نظامی، مبادله اسرا و ایجاد کانال های ارتباطی برای ارسال کمک‌های بشردوستانه می‌شد.

حدود ۲۶۰۰ نفر از زمان آغاز ناآرامی‌ها در شرق اوکراین جان خود را از دست داده‌اند.

ارتش اوکراین تعداد کشته شدگانش را ۸۳۷ نفر اعلام کرده است.

مطالب مرتبط