آمریکا در صدد 'تضعیف و در نهایت نابودی' گروه دولت اسلامی است

حق نشر عکس Getty
Image caption اوباما "سیاست راهبردی جامع" خود برای مقابله با دولت اسلامی را تشریح خواهد کرد

همزمان با سفر وزیر خارجه آمریکا به بغداد، دفتر رئیس جمهوری ایالات متحده گفته است که هدف دولت این کشور نابودی گروه دولت اسلامی است.

قرار است باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، تا ساعاتی دیگر سیاست راهبردی دولت خود در مقابله با گروه موسوم به دولت اسلامی - داعش سابق - را تشریح کند.

روز چهارشنبه، ١٩ شهریور (١٠ سپتامبر) و ساعاتی قبل از ایراد این سخنرانی، کاخ سفید گفت که آقای اوباما اعلام خواهد کرد که ایالات متحده "یک سیاست راهبردی جامع برای تضعیف و در نهایت نابودی" گروه دولت اسلامی را پیگیری خواهد کرد.

با توجه به اینکه در گذشته، آقای اوباما از مداخله نظامی در منطقه اکراه داشته، ناظران به دقت این سخنرانی را بررسی خواهند کرد تا مشخص کنند رئیس جمهوری آمریکا برای از میان بردن خطر دولت اسلامی آماده دست زدن به چه نوع اقدامی است.

انتظار می‌رود که باراک اوباما در مورد تلاش برای جلب حمایت بین‌المللی از طرح خود در مبارزه با گروه دولت اسلامی هم توضیحاتی بدهد. مقامات آمریکایی در نظر دارند در اقدام علیه این گروه، کمک و همراهی سایر کشورها از جمله کشورهای منطقه خاورمیانه را به دست آورند.

حق نشر عکس AFP
Image caption کری (چپ) برنامه آمریکا برای مقابله با داعش را با عبادی مطرح می‌کند

همچنین، در صورتی که سیاست راهبردی رئیس جمهوری شامل استفاده از عملیات نظامی گسترده‌تر علیه شبه نظامیان دولت اسلامی باشد، موضعگیری کنگره در این مورد و نحوه همکاری دولت و نمایندگان نیز در سخنرانی او مطرح خواهد شد.

تا کنون نیروی هوایی آمریکا به انجام حملات هوایی محدود علیه نیروهای دولت اسلامی اکتفا کرده هر چند اقدام این گروه در قتل دو روزنامه‌نگار آمریکایی باعث فشار افکار عمومی آمریکاییان بر دولت برای اقدامات بیشتری در این زمینه شده است.

به گزارش رویترز، براساس نظرسنجی‌های اخیر، بیش از ٧٠ درصد از آمریکاییان از حمله هوایی گسترده علیه دولت اسلامی در عراق و ٦٥ درصد از حمله به آنان در داخل خاک سوریه حمایت می‌کنند.

روز چهارشنبه، جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا، به منظور گفتگو با رهبران دولت جدید عراق وارد بغداد شد. محور این گفتگوها را اقدامات مورد نظر ایالات متحده برای مبارزه با دولت اسلامی تشکیل می‌‌‌دهد.

اوایل این هفته، دولت جدید عراق به ریاست حیدر عبادی توانست از پارلمان عراق رای اعتماد بگیرد. حضور سیاستمدارانی از جناح‌ها و گروه‌های مختلف قومی، مذهبی و سیاسی در این دولت با استقبال مقامات آمریکایی و کسانی مواجه شده که سیاست‌های دولت نوری مالکی، نخست وزیر سابق را به خاطر اتکای بیش از اندازه به گروه‌های شیعی، نادیده گرفتن سایر اقوام و مذاهب و فساد گسترده، باعث نارضایی اعراب سنی و زمینه ساز ظهور دولت اسلامی می‌دانستند.

مطالب مرتبط