دیدبان حقوق بشر اسراییل را به 'جنایت جنگی' در غزه متهم کرد

حق نشر عکس Getty
Image caption در رویارویی ۵۰ روزه اخیر میان اسراییل و حماس بیش از ۲۱۰۰ فلسطینی که عمدتا غیرنظامی بودند کشته شدند

سازمان دیدبان حقوق بشر می‌گوید اسراییل با حمله به سه مدرسه سازمان ملل متحد در نوار غزه در جریان درگیری اخیرش با شبه نظامیان فلسطینی مرتکب جنایات جنگی شده است.

بر اساس گزارش این نهاد، در حملات هوایی اسراییل به این مدارس یا مناطق مجاور آنها در ماه‌های ژوییه و اوت دستکم ۴۵ غیرنظامی که در این اماکن پناه گرفته بودند کشته شده اند.

دیدبان حقوق بشر گزارش خود را که روز پنجشنبه منتشر شد نخستین تحقیق جامع و فراگیر درباره بمباران‌‎ مدارس سازمان ملل در نوار غزه خوانده است.

دیدبان حقوق بشر با تشریح جزییات حملات هوایی اسراییل به "محدوه کاملا مشخص مدارس" می گوید ۱۷ کودک در میان ۴۵ غیرنظامی کشته شده در مناطق بیت حانون، جبالیا و رفح بوده اند.

ارتش اسراییل می‌گوید خود چند پرونده تحقیق جنایی را در این کشور برای پیگیری موضوع کشته‌شدن غیرنظامیان فلسطینی به جریان افتاده است.

با این همه دیدبان حقوق بشر می گوید به اعتبار این تحقیقات جنایی که ارتش اسراییل اعلام کرده بدبین است.

'راکت‌پرانی از مدرسه'

سه مدرسه سازمان ملل متحد در نوار غزه که در گزارش دیدبان حقوق بشر به آنها اشاره شده است از جمله اماکن عمومی بودند که در روزهای جنگ به پناهگاه مردم تبدیل شد.

به گفته دیدبان حقوق بشر، در بعضی موارد به نظر می رسد که توپخانه اسراییل تفاوتی بین اهداف نظامی و غیرنظامی قائل نشده و چنین اقدامی می تواند نقض قوانین بین المللی و حتی از مصادیق جنایات جنگی باشد.

اسراییل مسئولیت مرگ غیرنظامیان فلسطینی را متوجه گروه‌های شبه نظامی مستقر در غزه می‌داند.

به گفته اسراییل، گروه حماس و متحدانش از نزدیکی مدارس، مساجد و بیمارستان ها هم راکت پرتاب می کردند.

پیشتر در چند مورد، راکت هایی در ساختمان مدارس زیر نظر سازمان ملل متحد در نوار غزه پیدا شده بود. اما دیدبان حقوق بشر می گوید آن مدارس خالی از سکنه بوده‌اند و هیچ مدرکی در دست نیست که نشان دهد در سه مدرسه هدف قرار گرفته نیز تسلیحاتی وجود داشته است.

تحقیقات اسراییل

روز چهارشنبه ارتش اسراییل اعلام کرد که درباره موضوع کشته شدن غیرنظامیان در جنگ غزه از جمله حمله به مدارس سازمان ملل تحقیق می کند.

پیتر لرنر، سخنگوی ارتش اسراییل گفت: "هر تصمیمی که دادستانی ارتش بگیرد توسط نهادهای غیرنظامی بررسی می شود. از هر تصمیمی که ارتش بگیرد می تو ان به دیوان عالی اسراییل شکایت برد و در آن تجدید نظر کرد. به همین سبب ما به نظام قضایی‌مان اعتماد می کنیم."

به نظر می رسد که اسرائیل می خواهد این پیام را به دنیا بدهد که ارتش و نظام قضایی اش قادرند که با هرگونه تخلف احتمالی برخورد کنند.

در همین حال، شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد تصمیم گرفته است که به اتهام جنایات جنگی علیه اسراییل در غزه رسیدگی کند.

جنگ اسراییل و شبه نظامیان فلسطینی در غزه بیش از ۲۱۰۰ کشته در غزه برجای گذاشت که بنا به آمار فلسطینی‌ها و سازمان ملل متحد اکثر این افراد غیرنظامی بوده اند.

اما اسراییل این آمار را قبول ندارد و گفته شمار شبه نظامیانی که در غزه کشته شدند بسیار بیشتر است.

این کشور همچنین حماس را به کاربرد سپر انسانی متهم می کند، اتهامی که حماس آن را بی اساس می داند.

پیش از آنکه جنگ اخیر اسراییل و حماس در ۲۶ اوت با توافق آتش بس متوقف شود ۶۶ سرباز اسراییلی و شش غیرنظامی نیز در این کشور کشته شدند.

بنا به گزارش‌ها، در این دور از حملات اسراییل به نوار غزه دستکم ۲۵۰ هزار فلسطینی به مدارس پناه بردند و حدود نیم میلیون نفر، یعنی بیش از یک‌چهارم کل جمعیت، در داخل این باریکه آواره شدند.

مطالب مرتبط