غزه: زندگی در میان خرابه ها

حق نشر عکس BBC World Service

در طول عملیات نظامی اسراییل در غزه که پنجاه روز طول کشید، بیش از چهارصد هزار نفر از ساکنان آن بیجا شدند. حدود هجده هزار خانه ویران شد و تعداد زیادی دیگر صدمه دیدند. منطقه "شجاعیه" یکی از نقاطی بود که بیشترین خسارات را متحمل شد. شجاعیه در شرق غزه قرار دارد جاییکه ارتش اسراییل می گوید پیکارجویان فلسطینی و تونلهایی را که حفر کرده اند، مورد هدف قرار داده است

در گزارش زیر چهار نفر از ساکنان شجاعیه از تجربه زنندگی در بین خرابه ها می گویند:

شجاعیه

محله شجاعیه که دارای تراکم جمعیتی بالایی است شاهد یکی از خونبارترین روزهای درگیری بوده است. اسراییل به هشتاد هزار ساکن این محله اعلام کرد که تا قبل از شروع عملیات منازل خود را ترک کنند. اما بسیاری تصور نمی کردند که عملیات چنین سنگینی در پیش باشد و به همین دلیل این ناحیه را ترک نکردند

در شب روز شنبه ۱۹ ژوییه، شجاعیه هدف آتش سنگین توپخانه، خمپاره و حملات هوایی قرار گرفت که باعث شد تا ستونی از دود سیاه و غلظ منطقه را بپوشاند. در طول بیست و چهار ساعت اولیه عملیات، دهها فلسطینی و سیزده سرباز اسراییلی کشته شدند.

از اوایل بامداد روز یکشنبه منطقه شجاعیه صحنه فرار هزاران فلسطینی بود که تلاش داشتند تا به شهر غزه و به داخل یکی از مدارس پناهگاه شده سازمان ملل متحد و یا بیمارستان شفا بروند . بیمارستان شفا البته مملو بود از قربانیان و مجروحان حملات اسراییل.

درگیری بین نیروهای اسراییل و پیکارجویان حماس در خیابانها شروع شد. مقامات اسراییل می گویند که این محله مسکونی مملو است از تونلهایی بتون ریزی شده (از سوی فلسطینیان) که برای حملات (عیله اسراییل) و همچنین انبار کردن راکت مورد استفاده آنها قرار می گیرد. دولت فلسطینی کشتار غیر نظامیان را "قتل عامی وحشیتانه" خواند.

تصاویر ماهواه ای قبل و بعد از درگیرها نشان دهنده تخریب کامل یک محله مسکونی است:

حق نشر عکس BBC World Service

اکنون این ناحیه، یاد آورنده شدت عملیات اخیر نظامی اسراییل و البته معضل سیاسی غزه است. ساکنان این منطقه از جمله افرادی که درگزارش ما از تجربیاتشان می گویند، آرزو دارند تا بار دیگر خانه های خود را بازسازی کنند اما تا زمانی که محدودیتهای شدیدی از سوی اسراییل و مصر در نوار مرزی اعمال می شود قادر به انجام آن نیستند

اسراییل می گوید که این محدودیتها دلایل امنیتی دارد. اسراییل نگران است که مبادا پیکارجویان با استفاده از مصالح ساختمانی تونلهای تخریب شده را بازسازی کنند. در همین رابطه اسراییل فقط در چند مورد پروژه بین المللی اجازه واردات (مصالحه ساختمانی) را داده است.

معلم انگلیسی

عبدل‌الکریم ابو احمد ۵۵ ساله می گوید شجاعیه محله زیبایی بودکه به زندگی در آن افتخار می کرد. او می گوید که همراه با همسر و یازده بچه اش که بین هفت تا بیست و پنج سال سن دارند در خانه ای که دارای حیاطی نیز بود زندگی می کردند اما اکنون این خانه بر اثر بمبارانها از بین رفته است.

حق نشر عکس BBC World Service

او می گوید: "اینجا خانه منه. واقعا خانه بزرگی بود. زیبا بود و حیاطی خوبی هم داشت. اما حالا که می بینید، همه چیز را از دست داده ایم . وضعیت فلاکت باری داریم. با برخی از بیما ریها مواجه هستیم. برخی از پسرانم مشکل پوستی پیدا کردند. پشه و کمبود آب و برق آزارمان می دهد. همه چیز نابود شده. نه دیوار داریم، نه پتو و لحاف و نه اسباب و اثاثیه ای. خانواده‌ام را به جایی دیگر برده ام. اما انشا الله این خانه ها را بازسازی می کنیم. انشالله بار دیگر به این خانه برمی گردیم و آن را از قبل هم زیباتر می کنیم."

آرایشگر

عصام حبیب حدود هجده ماه قبل مغازه سلمانی خود را در خیابان حبیب در منطقه شجاعیه باز کرد. اگرچه درگیریها در این ناحیه بسیاری از نقاط را تخریب کرده است اما خانه و مغازه او هنوز سالم است.

حق نشر عکس BBC World Service

عصام می گوید: "مردم زیادی بیجا شده اند. تقریبا خانه ای باقی نمانده و به همین دلیل مشتری زیادی هم ندارم. تلاش می کنم تا درآمد بخور و نمیری داشته باشم. هیچ راه دیگری ندارم. باید این مغازه را اداره و تمیز کنم. کار کنم و از خدا بخواهم که برکت بهمان بده. آب و برق که نداریم. یه ژنراتور کوچک دارم. اما سوخت آن بسیار گران است و مجبوریم که قیمتهایمان را کمی بالا ببریم. آب مورد نیاز را با سطل می آورم. وظیفه ارایشگر خوب البته شستن سر و صورت مشتریانش است. دعا می کنم که هرچه زودتر این بحران حل شود و خانه ها هرچه زودتر بازسازی شوند. مردم در وضعیت دشواری که با تحقیر همراه است زندگی می کنند."

مادر بزرگ

سهیلا محمدیان ۵۴ ساله دارای ۱۲ فرزند است که یکی از پسرهایش، اسماعیل، را در درگیرهای اخیر از دست داده است. اسماعیل به هنگام بمباران شدید اسراییل در خانه چهار طبقه شان بر روی بام بود که کشته شد. اکنون عکسی آویزان شده در گوشه ای از دیوار تخریب شده خانه یادآور اسماعیل است.

حق نشر عکس BBC World Service

این مادر بزرگ می گوید: "روز شنبه من و عروسهایم تو خانه نشسته بودیم. چند روزی بود که صدای درگیریها از دوردست می امد. اما روز یکشنبه آتش و گلوله رو سرمان بود. بجه های کوچکمان شروع به گریه و فریاد زدند. همه با هم رفتیم زیرزمین. فریاد زدم: کسی اسماعیل را دیده. نمی دانستم کجاست.سقف خانه که برویش ریخت باعث کشته شدنش شد. سالها طول خواهد کشید تا این خانه را بسازیم. خدا می داند کی شروع می شود. اینجا هشت آپارتمان بود- چهار تا در هر طرف. جه جور می خواهند بازسازی کننو هریک از خانواده ها ۱۰ بچه داشتند، چه طوری می خواهیم آنها را سیر کنیم. تلاش می کنیم که پول بازسازی خانه را بگیریم. جایی برای خوابیدن نداریم. از خدا آرزوی آرامش می کنم. خدا به ما برکت بده و محافظتمان کند."

بنا

محمد حبیب کارگر بنایی است که حتی نمی تواند خانه ویران شده خود را به دلیل نبود مصالح ساختمانی تعمیر کند. دیوار بیرونی خانه حبیب به دنبال حمله هوایی اسراییل نابود شده است و آتش تانک ساختمانها و یک کلینیک طبی در مقابل منزل آنها را نابود کرده است.

حق نشر عکس BBC World Service

محمد می گوید: "همانطوری که می بینید، تخریب ایجاد شده مثل این است که زلزله و یا آتشفشانی اتفاق افتاده است. حدود بیست خانه و یک درمانگاه اینجا بود. می بینید که همه جیز کاملا تخریب شده است. در روز ۱۹ ژوییه و با این حملات اصلا امیدی که زنده بمانیم نداشتیم. روز بعد هم که داشتیم صبحانه می خوردیم که اسراییلیها از هرطرفی گلوله باران را شروع کردند. فرار کردیم حتی کفش هم نپوشیدیم. اجساد شهدا را دیدیم. کمکی از دستمان برنمی آمد. بازسازی سالها طول خواهد کشید. سیمان و مواد و مصالحه ساختمانی نداریم. مرزها هم که بسته استو فقط خدا می داند که چه زمانی راه حلی پیدا می شود."

تصویر هوایی شجاعیه گستره تخریب را نشان می دهد:

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.