ترکیه 'منطقهٔ حائل' با دولت اسلامی ایجاد می‌کند

REUTERS حق نشر عکس BBC World Service
Image caption ترکیه با عراق و سوریه محل نبرد پیکارجویان دولت مرز مشترک دارد.

دولت ترکیه برای مقابله با دولت اسلامی در مرزهایش «منطقهٔ حائل» ایجاد می‌کند.

رئیس جمهوری ترکیه گفته است این کشور برای مقابله با شبه‌ نظامیان دولت اسلامی برنامه‌هایی برای ایجاد منطقهٔ حائل در مرز خود با عراق و سوریه تهیه می کند.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه با اعلام این خبر به رسانه‌های ترکیه گفته است ارتش در حال کار تهیه این برنامه‌هاست و پس از آن، شخص او در بارهٔ موضوع تصمیم‌گیری خواهد کرد.

او جزئیات بیشتری در این باره اعلام نکرده است و مشخص نیست که منطقهٔ حائل دقیقا کجا ایجاد خواهد شد و چگونه عمل خواهد کرد.

گروه موسوم به دولت اسلامی مناطق گسترده‌ای از عراق و سوریه را به تصرف خود درآورده و برآورد‌ها حاکی از آن است که ۳۰ هزار پیکارجو در این گروه عضو هستند.

تاکنون ۳۰ کشور قول داده‌اند که «با هر وسیلهٔ ممکن» برای مبارزه با شبه‌ نظامیان داعش کمک کنند. و چند کشور عربی نیز پیشنهاد داده اند که در حمله‌های هوایی علیه پیکارجویان موسوم به دولت اسلامی (داعش) در عراق شرکت کنند.

با این همه، ترکیه صرفاً برای عملیات انسان‌دوستانه و پشتیبانی پایگاه هوایی ناتو در خاک خود اعلام آمادگی کرده است.

نگرانی از به خطر افتادن جان ۴۹ شهروند ترکیه که در گروگان داعش هستند، منجر به عدم تمایل دولت این کشور برای ایفای نقشی برجسته در مبارزه با گروه موسوم به دولت اسلامی شده است.

خوش‌آمدگویی به اخوان‌المسلمین

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption صدها رهبر و عضو اخوان المسلمین در مصر به مرگ محکوم شده اند

رجب طیب اردوغان در موضع‌گیری جداگانه‌ای اعلام کرده است کشورش به اعضای تبعید شده گروه اخوان‌المسلمین از مصر اجازهٔ ورود خواهد داد.

این در حالی است که حضور اعضای اخوان‌المسلمین در قطر روابط دو کشور مصر و قطر را تحت تاثیر قرار داده‌ و رهبران گروه اخوان‌المسلمین می‌گویند که برای ترک کشور زیر فشار قرار دارند.

به گفتهٔ آقای اردوغان، «درصورت هرگونه تقاضای اعضای اخوان‌المسلمین برای ورود به کشور، ما درخواست آن‌ها را مورد بررسی قرار خواهیم داد. و اگر مانعی وجود نداشته باشد، اجازهٔ ورود به آسانی در اختیار آنها قرار می‌گیرد، همانطور که دربارهٔ سایرین اجرا می‌شود».

از زمان برکناری محمد مرسی از ریاست جمهوری، مقامات مصر سخت‌گیری‌ها و سرکوب شدیدی را علیه اسلام‌گرا‌ها اعمال کرده‌اند. محمد مرسی، رئیس جمهوری پیشین مصر که سال گذشته برکنار شد از اعضای اخوان‌المسلمین به شمار می‌رفت.

چند نفر از رهبران اخوان‌المسلمین و صد‌ها نفر از اعضای عادی این گروه براساس اتهام‌هایی همچون قتل و اعمال خشونت در تظاهرات‌ها به مرگ محکوم شده‌اند.