رهبر استقلال‌طلبان از وزیر اولی اسکاتلند استعفا می‌دهد

حق نشر عکس Reuters

الکس ساموند، وزیر اول اسکاتلند و رهبر استقلال‌طلبان اعلام کرده است که از مقام وزیر اولی اسکاتلند استعفا می‌دهد.

آقای ساموند پیش از کنار رفتن از مقام وزیر اولی از رهبری حزب ملی اسکاتلند نیز کنار می‌رود.

درباره الکس ساموند بیشتر بخوانید

اعلام استعفای الکس ساموند پس از آن صورت می‌گیرد که همه‌پرسی استقلال اسکاتلند از بریتانیا با رای منفی اکثریت مردم اسکاتلند به پایان رسید. ۵۵درصد رای‌دهندگان به این همه پرسی رای نه دادند و ۴۵ درصد رای آری.

الیزابت دوم، ملکه بریتانیا در بیانیه‌ای گفته است که همه کشور به نتیجه این همه‌پرسی احترام می‌گذارند. او بریتانیایی‌ها را به وحدت با یکدیگر فراخواند.

الکس ساموند ضمن اعلام استعفای خود گفت که همه‌پرسی اخیر و موضع لندن در قبال آن فرصتی برای ملت اسکاتلند پدید آورده که اختیارات بیشتری بگیرند.

رهبران احزاب اصلی بریتانیا پیش از برگزاری همه‌پرسی متعهد شدند که اختیارات بیشتری به دولت محلی و پارلمان اسکاتلند واگذار کنند.

الکس ساموند از سال ۲۰۰۷ و پس از این که حزب ملی اسکاتلند بیشترین کرسی‌ها را در پارلمان محلی به دست آورد، عهده‌دار مقام وزیر اولی اسکاتلند شد. حزب ملی اسکاتلند در آن مقطع برای تشکیل دولت از حمایت حزب سبز برخوردار بود.

دولت اسکاتلند در سال‌های اخیر اختلاف‌نظرهای چشمگیری با دولت مرکزی بریتانیا داشته است. اسکاتلندی‌ها گرایش بیشتری به عدالت اجتماعی دارند و در سیاست خارجی نیز در مواردی چون جنگ عراق منتقد سیاست‌های لندن بوده‌اند.

مطالب مرتبط