تظاهرات در سراسر جهان در اعتراض به ادامه روند گرمایش

رویا، بان و گودال جلوی ال گور و سایر چهره ها حق نشر عکس na
Image caption تظاهرا نیویورک با حضور چهره های سرشناس انجام شد

معترضانی که خواستار اقدامات فوری برای مقابله با گرمایش زمین هستند روز یکشنبه در بیش از دو هزار نقطه جهان از جمله نیویورک راهپیمایی انجام داده اند.

اعتراضات خیابانی تحت عنوان "راهپیمایی مردمی برای آب و هوا" برای مهار تصاعد گازهای کربنی پیش از اجلاس آب و هوای سازمان ملل در نیویورک انجام می شود.

تظاهرات عظیمی از جمله در نقاط مختلف اروپا و همچنین استرالیا انجام شده است.

در منهتن نیویورک هم ده ها هزار نفر در راهپیمایی ای که بان کی مون دبیر سازمان ملل متحد در آن حاضر بود شرکت کردند.

آقای بان به خبرنگاران گفت:‌ "سیاره زمین محل زندگی نسل های آینده ما خواهد بود. چاره دیگری (جز حفظ زمین) نداریم چون سیاره دیگری مثل زمین نداریم."

جین گودال فعال برجسته محیط زیست، ال گور معاون سابق ریاست جمهوری آمریکا و سگولین رویال وزیر اکولوژی فرانسه هم در این راهپیمایی دبیر کل سازمان ملل را همراهی می کردند.

حق نشر عکس EPA
Image caption این تظاهرات در آستانه اجلاس سازمان ملل درباره گرمایش برگزار می شود

سازمان دهندگان راهپیمایی منهتن گفتند که به اندازه ۵۵۰ اتوبوس حامل تظاهرکنندگان در آن حضور یافتند که بزرگترین تظاهرات در این زمینه در پنج سال اخیر است.

آنها گفتند که هدفشان تبدیل مساله از یک نگرانی زیست محیطی به یک مساله عمومی است که تک تک آدم ها باید نگران آن باشند.

بازیگر هالیوودی لئوناردو دی کاپریو هم در این تظاهرات شرکت داشت. او هفته پیش به عنوان نماینده سازمان ملل در امور تغییرات جوی انتخاب شد.

در استرالیا سازمان دهندگان گفتند که ۲۰ هزار نفر در تظاهرات ملبورن شرکت کردند و از تونی ابت نخست وزیر خواستند برای مقابله با این مشکل بیشتر تلاش کند.

فیل مرسر خبرنگار بی بی سی در سیدنی می گوید که تظاهرکنندگان نگرانند استرالیا در صورت عدم مهار گرمایش با خشکسالی، آتش سوزی های طبیعی و توفان های بیشتری روبرو شود.

حق نشر عکس AFP
Image caption گفته می شود تظاهرات هایی در دو هزار محل در اطراف جهان برگزار شده

روز سه شنبه سازمان ملل میزبان اجلاس تغییرات جوی در نیویورک خواهد بود. قرار است سران ۱۲۵ کشور در آن شرکت کنند.

آخرین اجلاس کره زمین، اجلاس کپنهاگ (دانمارک) در سال ٢٠٠٩ بود که به شکست انجامید.

تلاش اجلاس نیویورک ایجاد انگیزه سیاسی برای توافق بر سر یک معاهده اقلیمی جهانی است که تا پایان سال ٢٠١٥ توسط همه دولتها امضا شود.

دبیر کل سازمان ملل خواستار تعهد رهبران کشورهای مختلف برای کاهش تولید دی اکسید کربن و دیگر گازهای گلخانه ای شده و از کشورهای ثروتمند خواسته است به کشورهایی که بزرگترین ضربه ها را از گرم شدن کره زمین دیده اند، کمک کنند.

مطالب مرتبط