'ابولا، جان دو سوم مبتلایان را می‌گیرد'

سازمان ملل هشدار داده اگر اقدام موثری برای مهار ابولا صورت نگیرد 'فاجعه‌ای انسانی' در پیش است
توضیح تصویر،

سازمان ملل هشدار داده اگر اقدام موثری برای مهار ابولا صورت نگیرد 'فاجعه‌ای انسانی' در پیش است

گزارش جدید سازمان بهداشت جهانی می‌گوید در غرب آفریقا ویروس ابولا جان ۷۰ درصد یعنی بیش از دو سوم از مبتلایان را گرفته است. پیش‌تر گزارش شده بود که این نرخ، ۵۰ درصد است.

این نهاد وابسته به سازمان ملل متحد هشدار داده است که اگر تلاش‌ها برای مهار شیوع عفونت ناشی از ویروس ابولا تقویت نشود، تا دو ماه دیگر آمار مبتلایان به آن می‌تواند سه برابر شود و به ۲۰ هزار نفر برسد.

آمریکا برآورد می‌کند که در بدترین حالت، بعید نیست تا چهار ماه دیگر موارد ابتلا به ابولا در دو کشور آفریقایی به یک میلیون و چهارصد هزار نفر برسد.

اما برخی کارشناسان می‌گویند این برآوردهای آمریکا، بدبینانه است.

بیشترین شیوع ابولا تاکنون عمدتا در گینه، لیبریا و سیرا لئون بوده است. در این سه کشور غرب قاره آفریقا این ویروس تاکنون جان ۲۸۰۰ نفر را گرفته است.

این عفونت به دامان سنگال و نیجریه هم افتاد ولی سازمان بهداشت جهانی می‌گوید شیوع آن در این دو کشور "تقریبا مهار شده است".

پژوهشگران هشدار داده‌اند که برای مهار گسترش تصاعدی ابتلا به ابولا، یک اقدام عاجل لازم است.

به نوشته هلن بریجز، دبیر بخش سلامت وبسایت بی‌بی‌سی، این‌طور که از برآوردهای تازه می‌تواند پیش‌بینی کرد، موارد ابتلا به ابولا در سه کشور اصلی دچار این ویروس می‌تواند به طور چشم‌گیری افزایش پیدا کند.

استفاده از داروهای آزمایشی؛ شاید دو ماه دیگر

در این گیر و دار، سازمان خیریه "ولکام" اعلام کرده است که برای نخستین‌بار، از داروهای آزمایشی درمان ابتلا به ابولا در کشورهای غرب آفریقا استفاده خواهد شد.

این داروها از جمله شامل زی‌مپ است که پیش‌تر به چند نفر از امدادرسان‌های مبتلا شده به ابولا داده شده بود.

دکتر پیتر هاربی از مرکز درمان بیماری‌های گرمسیری و بهداشت جهانی در دانشگاه آکسفورد، می‌گوید اولین استفاده آزمایشی از این داروها در غرب آفریقا، شاید دو ماه دیگر در نوامبر آغاز شود.

هفته گذشته شورای امنیت سازمان ملل متحد، شیوع ویروس ابولا را در غرب آفریقا "تهدیدی برای صلح و امنیت بین‌المللی" اعلام کرد.

این شورا در قطعنامه‌ای به اتفاق آرا از دولت‌ها خواست منابع بیشتری برای مبارزه با شیوع این بیماری اختصاص دهند.

نشست اضطراری این شورا به درخواست دبیرکل سازمان ملل متحد و پس از آن برگزار شد که شمار مبتلایان به ویروس ابولا، هر سه هفته یک بار دو برابر شد.