'جلاد داعش' شناسایی شد

حق نشر عکس AFP
Image caption اف‌بی‌آی هویت و ملیت این پیکارجوی نقاب‌دار گروه دولت اسلامی را فاش نکرده است

پلیس اف‌بی‌آی آمریکا می‌گوید توانسته با کمک سایر کشورها هویت مرد سیاه‌پوشی که در تصاویر ویدئویی دو گروگان آمریکایی و یک بریتانیایی را سر می‌برد، شناسایی کند.

جیمز کومی، رئیس اف‌بی‌آی هویت و ملیت این شبه نظامی گروه موسوم به دولت اسلامی را فاش نکرده اما آن طور که در تصاویر ویدئویی منتشر شده از او شنیده می شد، وی لهجه‌ای بریتانیایی به ویژه لندنی دارد.

انتشار تصاویر بیرحمانه سر بریدن دو روزنامه نگار آمریکایی و یک امدادگر بریتانیایی توسط این پیکارجوی داعش، نقش مهمی در تشکیل ائتلاف کشورهای غربی و عربی علیه این گروه افراط‌گرا داشت.

در ویدئوهایی که گروه موسوم به دولت اسلامی در چند هفته گذشته منتشر کرد، یک مرد سیاه‌پوش نقاب‌دار دیده می شود که غلافی چرمی بر شانه دارد و یک چاقوی سلاخی در دست.

در تصاویری که داعش از سربریدن جیمز فولی و استیو ساتلاف، دو روزنامه نگار آزاد آمریکایی و دیوید هینس، امدادگر بریتانیایی منتشر کرده، این مرد نقاب‌دار رو به دوربین آمریکا و کشورهای غربی را تهدید می‌کند که اعمال آنها علت "اعدام و جان دادن" این افراد است.

با وجود این، رئیس پلیس اف.بی.آی گفته نمی تواند تایید کند که مرد نقاب دار سیاهپوش که در رسانه های غربی به "جان جهادی" شهرت یافته، خود عامل سربریدن افرادی است که در ویدئوها دیده می‌شوند.

مقام‌های بریتانیایی با اشاره به "فوق سری" بودن عملیات شناسایی "جلاد داعش" از اظهار نظر درباره گفته های آقای کومی سر باز زدند اما فیلیپ هاموند، وزیر کشور بریتانیا، روز گذشته گفته بود که تلاش ها برای شناسایی این فرد بسیار پیشرفت کرده است.

گروه دولت اسلامی (داعش) بخش‌هایی از عراق و سوریه را اشغال و در آن اعلام "خلافت اسلامی" کرده است.