هزاران معترض هنگ کنگی با نادیده گرفتن درخواست دولت در خیابان می‌مانند

حق نشر عکس epa
Image caption ده‌ها هزار تن از تظاهرکنندگان در هنگ کنگ دوشنبه شب در خیابان‌ها ماندند

با سرپیچی ده‌ها هزار نفر از دستور دولت مبنی بر ترک محل تحصن و بازگشتن به منازلشان، اعتراضات در هنگ کنگ ادامه یافته است.

تظاهرات پس از آن شدت گرفت که پلیس تلاش کرد با استفاده از باتوم و گاز اشک‌آور معترضان را پراکنده کند. پس از مدتی پلیس ضدشورش از این کار صرف‌نظر کرد.

معترضان طرفدار دموکراسی به این دلیل از دولت چین خشمگین هستند که گزینه‌های آنان را برای انتخابات سال ۲۰۱۷ محدود کرده است چون پکن قصد تایید صلاحیت ها را دارد.

چین به دیگر کشورها هشدار داده که از این "تظاهرات غیرقانونی" حمایت نکنند.

تظاهرکنندگان که شامل دانشجویان و اعضای جنبش نافرمانی مدنی "اشغال مرکز" هستند، از پکن می‌خواهند تا از برنامه‌هایش در راستای نظارت بر کاندیداهای انتخابات سال ۲۰۱۷ ریاست دولت محلی هنگ کنگ منصرف شود.

آنها خواستار انتخابات آزاد هستند. تاکنون رئیس دولت محلی بر اساس فرآیندی زیر نظر پکن انتخاب شده است.

واکنش غرب

روز دوشنبه دولت بریتانیا خواست تا حق اعتراض و مصونیت تظاهرکنندگان برای اعلام خواسته‌هایشان در چارچوب قانون به رسمیت شناخته شود.

این تقاضا توسط ایالات متحده نیز تکرار شد. جاش ارنست سخنگوی کاخ سفید از مقامات هنگ کنگ خواست تا از خود انعطاف بیشتری نشان دهند.

آقای ارنست به خبرنگاران گفت: "ایالات متحده از حق رای مردم هنگ کنگ بر اساس قانون اساسی‌شان حمایت می‌کند و آرمان‌های آنان را محترم می‌شمرد."

یکشنبه شب، ده‌ها تن از معترضان، درحالی که پلیس به سمت آنان گاز اشک‌آور شلیک می‌کرد، بازداشت شدند.

چئونگ تاک کئونگ، دستیار کمیسر پلیس در امور عملیاتی، اصرار داشت که پلیس "حداقل نیروی لازم" را به کار برده است.

او گفت از زمان آغاز درگیری‌ها ۴۱ نفر از مردم و ۱۲ افسر پلیس مجروح شده‌اند.

دولت محلی هنگ کنگ از معترضان خواست تا آرامش خود را حفظ کنند و به طور مسالمت‌آمیزی خیابان‌ها را ترک کنند، اما آنها تا صبح در اطراف ساختمان‌های دولتی باقی ماندند.

هزاران تظاهرکننده یک راه اصلی در آن سوی خلیج در مونگ کک را بستند. در همین حال عده زیاد دیگری یک مرکز خرید بزرگ را در منطقه خلیج کازوی، در شرق هنگ کنگ مرکزی بند آوردند.

مدارس در وان چای، مناطق مرکزی و غربی در روز دوشنبه تعطیل شد، که بر اساس اعلام اداره آموزش هنگ کنگ، این تعطیلی تا روز سه‌شنبه ادامه خواهد یافت.

شهر، با بسته شدن بسیاری از راه‌های اصلی، به‌شدت مختل شده است.

از روز یکشنبه، هنگامی که جنبش اشغال مرکز از توان دانشجویان معترض برای همراهی با نافرمانی مدنی استفاده کرد، فشارها تشدید شد. نافرمانی مدنی چهارشنبه آغاز می‌شود.

این جنبش از سی وای لئونگ، رئیس کنونی دولت محلی، می‌خواهد تا از قدرت کناره‌گیری کند. به اعتقاد معترضان "تنها راه ممکن برای آغاز دوباره فرآیند اصلاحات سیاسی و به وجود آمدن فضایی برای خاتمه اعتراضات همین است."

اما رئیس دولت محلی معتقد است که اعتراضات یک "اشغال غیرقانونی" است.

رسانه‌های چین، "نیروهای مخالف تندرو" را به تحریک مردم و تشدید بحران متهم می‌کنند.

تحلیلگران می‌گویند رهبران حزب کمونیست در پکن نگران این هستند که جریان دموکراسی‌خواهی به شهرهای دیگر در سرزمین اصلی چین کشیده شود.

بریتانیا در سال ۱۹۹۷، هنگ کنگ را با فرمول "یک کشور، دو نظام"به چین برگرداند. این امر آزادی، شامل آزادی بیان و حق اعتراض را که در سرزمین اصلی چین قابل مشاهده نیست، تضمین می‌کند.

حق نشر عکس Getty
Image caption معترضان پس از چندین روز اعتراض خیابانی خسته شده اند
حق نشر عکس Getty
Image caption نیروهای پلیس پس از انتقاداتی که از عملکرد یکشنبه‌ شبشان شده بود، دوشنبه در مقابل معترضان ایستاده‌اند
حق نشر عکس EPA