معترضان هنگ‌کنگ: اگر دولت استعفا ندهد، ساختمان‌های دولتی را اشغال می‌کنیم

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption یکی از رهبران دانشجویان معترض در حال سخنرانی برای تظاهرکنندگان در هنگ‌کنگ

رهبران اعتراضات هنگ‌کنگ تهدید کرده‌اند که اگر رئیس دولت محلی‌شان استعفا ندهد، تظاهرات خود را گسترش خواهند داد.

لستر شام، یکی از رهبران دانشجویان معترض هنگ‌کنگ گفته است که اگر لئونگ تسان یینگ تا روز پنجشنبه، دوم اکتبر، از سمت خود کنار نرود، تظاهرکنندگان ممکن است به اشغال ساختمان‌های دولتی دست بزنند.

آقای لئونگ امروز (چهارشنبه، اول اکتبر) در سخنرانی خود به مناسبت روز ملی چین، به معترضان گفت که هنگ‌کنگ برای پیشرفت، باید با چین کار کند. او درخواست‌ها برای استعفای خود را هم رد کرد.

لستر شام، معاون دبیر فدراسیون دانشجویان هنگ‌کنگ گفت: "امیدواریم که امروز یا فردا (پنجشنبه) لئونگ تسان یینگ استعفا دهد."

او اضافه کرد: "در غیر اینصورت، ما جنبش خود را گسترده‌تر می‌کنیم که اشغال یا محاصره ساختمان‌های دولتی را هم شامل می‌شود."

در پنجمین شب اشغال مرکز شهر هنگ‌کنگ، ده‌ها هزار نفر همچنان در خیابان‌ها تجمع کرده‌اند.

حق نشر عکس EPA
Image caption معترضان هنگ‌کنگ روزهاست در خیابان‌های شهر حضور دارند

همزمان با جشن روز ملی چین، اعتراضات در بخش‌های بیشتری از شهر گسترش یافته است و هم‌اکنون معترضان در خیابان‌های دست‌کم چهار منطقه کلیدی هنگ‌کنگ حضور دارند.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

چین روز چهارشنبه، اول اکتبر، جشن شصت‌وپنجمین سالگرد روی کار آمدن حزب کمونیست را جشن گرفت، ولی گزارش شده است که حین برگزاری مراسم در هنگ‌کنگ، گروهی از معترضان که روزهاست در خیابان حضور دارند، سرود ملی چین را هنگام پخش آن، هو کردند و پشت به محل مراسم ایستادند.

از روز شنبه گذشته، ده‌ها هزار نفر از معترضان در هنگ‌کنگ مناطقی در مرکز شهر را اشغال کرده‌اند و گزارش شده است که اعتراضات، به یک منطقه تجاری مورد علاقه گردشگران خارجی کشیده شده است.

معترضان خواهان برگزاری انتخابات هنگ‌کنگ بدون مداخله چین هستند، ولی رئیس دولت محلی هنگ‌کنگ از آنها خواسته است تا طرح پیشنهادی دولت چین برای انتخابات سال ۲۰۱۷ میلادی را بپذیرند.

دولت چین ماه میلادی گذشته اعلام کرد که اجازه می‌دهد مردم هنگ‌کنگ در سال ۲۰۱۷ میلادی رهبر بعدی خود را انتخاب کنند، ولی نامزدهای چنین انتخاباتی تنها از بین کسانی خواهند بود که یک کمیته مشخص، صلاحیت آنها را تایید کرده است.

خبرنگار بی‌بی‌سی در هنگ‌کنگ می‌گوید که همزمان با تعطیلات روز ملی چین، بسیاری از خانواده‌ها با فرزندان کم سن‌وسال خود به تظاهرکنندگان هنگ‌کنگ پیوسته‌اند.

او می‌گوید که با در نظر داشتن شرایط، تصور نمی‌شود که در تجمع امروز خشونتی اعمال شود و فضای حاکم، کاملا با وضعیت روز یکشنبه گذشته که پلیس از گاز اشک‌آور و اسپری فلفل استفاده کرد، فرق دارد.

حق نشر عکس AFP
Image caption روز چهارشنبه، اول اکتبر، یک عروس و داماد عکس عروسی خود را بین تظاهرکنندگان هنگ‌کنگ گرفتند

با وجود اعتراضات روزهای گذشته در هنگ‌کنگ، نشانه‌ای از تغییر در سیاست‌های چین دیده نمی‌شود. گزارش شده است که خبرهای مربوط به اعتراضات در هنگ‌کنگ به شدت در رسانه‌های چین سانسور می‌شود.

برخی تحلیلگران، اعتراضات در هنگ‌کنگ را چالشی برای دولت چین می‌دانند و می‌گویند که رهبران چین نگران گسترش احتمالی اعتراضات دموکراسی‌خواهانه در چین هستند.

بیشتر بخوانید: چرا رهبری چین از اعتراض‌ها در هنگ‌کنگ نگران است؟

مطالب مرتبط