نیروهای تحت امر آمریکا 'داعش' را در حوالی کوبانی هدف گرفتند

حق نشر عکس Getty
Image caption حومه کوبانی به مدت چندین روز زیر آتش بوده است

نیروهای تحت امر آمریکا در چند رشته حمله هوایی، نیروهای گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش سابق) را در اطراف شهر کوبانی در شمال سوریه هدف گرفته‌اند.

کوبانی در نزدیکی مرز ترکیه قرار دارد و برای هفته‌ها در محاصره نیروهای گروه دولت اسلامی بوده است.

یکی از خبرنگاران بی‌بی‌سی در منطقه می‌گوید که صبح روز چهارشنبه، اول اکتبر، شاهد انفجارهایی در حومه شرقی کوبانی بوده است. نیروهای گروه دولت اسلامی در دو هفته اخیر در تلاش بوده‌اند تا از آن منطقه در شهر نفوذ کنند.

او می‌گوید که نیروهای گروه دولت اسلامی کوبانی را زیر آتش گرفته‌اند.

شبه‌نظامیان کرد برای محافظت از کوبانی در حال جنگ بوده‌اند و گزارش شده است که گروه دولت اسلامی چندین پیکارجوی کرد، از جمله زنان پیکارجو را سر بریده است.

فعالان سوری می‌گویند که در طول شب سه‌شنبه، سی‌ام سپتامبر، نیروهای گروه دولت اسلامی حدود دو تا سه کیلومتر به سمت کوبانی پیشروی کرده‌اند و در این مدت، دست‌کم ۱۰ نفر کشته شده‌اند.

در دو هفته گذشته و با آغاز درگیری‌ها در حوالی کوبانی، ده‌ها هزار نفر به مناطق مرزی ترکیه گریخته‌اند.

همزمان با شدت گرفتن درگیری ها در مناطق مرزی شمالی سوریه، دولت ترکیه طرحی را به پارلمان ارائه کرده است که در چارچوب آن، ارتش این کشور در صورت لزوم، اجازه عملیات در سوریه و عراق می‌یابد و نیروهای نظامی بین‌المللی هم می‌توانند از پایگاه‌های ترکیه استفاده کنند.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption تانک‌های ترکیه در نزدیکی مرز سوریه موضع گرفته‌اند

انفجار بمب در حمص

در بخش دیگری از سوریه، در پی انفجار دو خودروی بمبگذاری‌شده در شهر حمص، بیش از ۲۰ نفر کشته و ده‌ها نفر دیگر زخمی شده‌اند.

کودکان هم از جمله تلفات این انفجارها بوده‌اند.

گزارش شده است که دست‌کم یکی از بمب‌ها در خودرویی در نزدیکی یک مدرسه کار گذاشته شده بود و همزمان با تعطیل شدن دانش‌آموزان منفجر شده است.

منطقه‌ای که این بمب‌ها در آن منفجر شدند، بیشتر علوی‌نشین است.

حمص یکی از مراکز درگیری‌های نیروهای ارتش و مخالفان بشار اسد، رئیس‌جمهور سوریه بوده است و اوایل سال میلادی جاری ارتش در چارچوب توافقی با مخالفان دولت، توانست کنترل بخش قابل توجهی از شهر را در دست بگیرد.