پیکارجویان داعش به کوبانی 'نزدیکتر شده‌اند'

حق نشر عکس EPA
Image caption داعش کوبانی را با تانک و توپخانه زیر آتش گرفته است

درگیری‌ها در نزدیکی شهر کردنشین کوبانی سوریه، در نزدیکی مرز ترکیه، ادامه دارد و گزارش‌ها حاکی از نزدیک شدن شبه‌نظامیان گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش سابق) به آن شهر است.

برخی منابع، از ورود پیکارجویان داعش به شهر خبر دادند، که البته منابعی در خود شهر این مساله را تکذیب کرده‌اند.

شبه‌نظامیان داعش با تانک و توپخانه کوبانی را زیر آتش گرفته‌اند. به رغم اینکه آمریکا و متحدانش در روزهای اخیر مواضع پیکارجویان را با حملات هوایی هدف گرفته‌اند، برخی گزارش‌ها حاکی از این است که آنها تا یک کیلومتری شهر پیش رفته‌اند.

پنتاگون از چهار حمله هوایی در شب گذشته خبر می‌دهد و فعالان سوری می‌گویند که دست‌کم پنج پیکارجوی داعش در حوالی کوبانی در این حملات کشته شده‌اند.

نزدیک به سه هفته است که کوبانی تحت محاصره قرار گرفته است و حدود ۱۶۰ هزار نفر از ساکنان آن برای فرار از حملات داعش به ترکیه گریخته‌‎اند.

امروز سربازان ترکیه در واکنش به اعتراضات شماری از مردم محلی و پناهجویان کرد سوری گاز اشک‌آور شلیک و از ماشین آب‌پاش استفاده کردند. معترضان هم در مواردی سنگ پرتاب کرده و به سوی سربازان حمله ور شده‌اند.

گروه دولت اسلامی با نبرد با ارتش عراق و سوریه، شبه‌نظامیان شیعه و دیگر گروه‌های شورشی در سوریه، مناطق وسیعی در عراق و سوریه را تحت کنترل خود در آورده است. این گروه در ماه‌های اخیر با گروه‌های کرد نیز درگیر شده است.

مطالب مرتبط