سازمان ملل متحد: صدها نفر در کوبانی گرفتار مانده‌اند

حق نشر عکس AFP
Image caption استفان د میستورا در حال ارائه آخرین داده‌های سازمان ملل متحد درباره کوبانی در ژنو

نماینده ویژه سازمان ملل متحد در امور سوریه هشدار داده است که تا حدود ۷۰۰ نفر که اغلب افرادی مسن هستند، همچنان در شهر کوبانی در سوریه گرفتار هستند.

استفان د میستورا در نشستی مطبوعاتی در ژنو گفت که برای وارد شدن و خروج از کوبانی تنها یک مسیر باریک باقی مانده است و به جز این مسیر، کوبانی "به معنای واقعی کلمه در محاصره" گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش سابق) قرار دارد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، این مقام ارشد سازمان ملل متحد گفت که صدها نفر که اغلب از غیرنظامیان مسن هستند، در شهر گرفتارند و حدود ۱۰ تا ۱۳ هزار نفر هم در نزدیکی شهر حضور دارند.

او گفت که اگر شهر به دست گروه دولت اسلامی بیفتد، غیرنظامیان "به احتمال خیلی زیاد کشتار" می‌شوند و اضافه کرد که سازمان ملل متحد نمی خواهد شاهد "یک سربرنیتسای دیگر" باشد.

در سال ۱۹۹۵ میلادی و در جریان درگیری‌ها در بوسنی، هزاران مرد و پسر مسلمان در سربرنیتسا به دست نیروهای نظامی صرب کشته شدند.

استفان د میستورا از ترکیه هم خواست تا به افراد داوطلب اجازه دهد برای دفاع از شهر کوبانی در مقابل گروه دولت اسلامی وارد خاک سوریه شوند.

براساس برخی گزارش‌ها، نیروهای گروه دولت اسلامی کنترل مقر تشکیلات کردها را در شهر کوبانی در دست گرفته‌اند، ولی مقامات ارشد کردهای سوریه این گزارش‌ها را رد کرده‌اند.

در سه هفته گذشته شبه‌نظامیان کرد و نیروهای گروه دولت اسلامی در نزدیکی مرز ترکیه در سوریه، در جنگ بر سر شهر کوبانی بوده‌اند.

درگیری‌ها باعث شده است که صدها هزار سوری که اغلب کرد هستند، به ترکیه پناه ببرند.

ائتلاف تحت رهبری آمریکا با حمله‌های هوایی به پایگاه‌ها و نیروهای گروه دولت اسلامی، در حال حمایت از نیروهای کرد بوده است و با شدت گرفتن درگیری‌ها، فرماندهان کرد خواهان حمایت فوری تسلیحاتی و تامین مهمات بیشتر شده‌اند تا بتوانند مانع پیشروی نیروهای گروه دولت اسلامی شوند.

حق نشر عکس BBC World Service

مطالب مرتبط