اردوغان: به یگان‌های مدافع خلق در نبرد با داعش کمک نمی‌کنیم

حق نشر عکس EPA
Image caption رئیس جمهور ترکیه درخواست آمریکا برای تجهیز و تسلیح نیروهای مدافع کوبانی را رد کرد

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه درخواست‌ها برای تجهیز نیروهای وابسته به حزب اصلی کردهای سوریه را رد کرده و آن‌ها را "تروریست" خوانده است.

آقای اردوغان گفت که "حزب اتحاد دموکراتیک" (در سوریه) مانند پ‌ک‌ک، "حزب کارگران کردستان" در شورش‌های سی سال اخیر در جنوب ترکیه نقش داشته است.

دولت ترکیه به دلیل درگیر نشدن در نبرد کوبانی مورد انتقاد قرار گرفته و متهم شده است که در قدرت گرفتن گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) نقش داشته است.

شهر کردنشین کوبانی در شمال سوریه واقع در مرز ترکیه از دو ماه پیش تحت هجوم شدید شبه‌نظامیان گروه داعش قرار گرفته و "یگان‌های مدافع خلق"، شاخه نظامی حزب اتحاد دموکراتیک در حال دفاع از این شهر هستند.

ارتش آمریکا یکشنبه شب گزارش داد که کمک هایی را از آسمان برای نیروهای کرد در اطراف کوبانی انداخته است.

به گفته فرماندهی مرکزی آمریکا پرتاب کمک ها با هواپیمای سی-۱۳۰ انجام شد و شامل سلاح، مهمات و تدارکات پزشکی بود که توسط مقام های کرد عراق تامین شده بود.

رئیس جمهور ترکیه با اشاره به درخواست‌ها برای کمک تسلیحاتی به یگان‌های مدافع خلق در نبرد با داعش گفت: "این توقع بسیار بسیار بی‌جایی است که ما به درخواست آمریکا برای چنین حمایت‌ها و کمک‌هایی جواب مثبت بدهیم."

اظهارات آقای اردوغان در حالی منتشر شده که کاخ سفید از مکالمه تلفنی او با باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا درباره وضعیت کوبانی و نبرد با داعش خبر داده است.

بنا بر اعلام کاخ سفید، دو رئیس جمهور دیشب (شنبه، ۱۸ اکتبر) "وعده ادامه مشارکت نزدیک برای تقویت همکاری‌ها علیه داعش" را داده‌اند.

شهر کوبانی دیشب و امروز صبح بار دیگر هدف حملات سنگین شبه‌نظامیان دولت اسلامی قرار گرفت که در روزهای گذشته مجبور به عقب نشینی شده بودند.

کسری ناجی، خبرنگار بی‌بی‌سی فارسی در مرز ترکیه می‌گوید که گلوله‌باران داعش روز یکشنبه فروکش کرده و فضا نسبت به صبح آرام‌تر شده است.

تلفات داعش

گزارش می شود که داعش در چند روز گذشته متحمل تلفات سنگینی در این شهر شده باشد.

هواپیماهای ائتلاف تحت رهبری آمریکا در این روز حملاتی علیه نیروهای داعش در اطراف کوبانی انجام دادند.

ادریس نسان از مقام های کرد شهر کوبانی به خبرگزاری فرانسه گفت: "داعش نیروهای تقویتی آورد... و حمله سنگینی ترتیب داد. اما به لطف حملات هوایی و واکنش (نیروهای کرد) نتوانست پیشروی کند."

سازمان دیدبان حقوق بشر سوریه می گوید که ۳۱ پیکارجوی داعش شنبه و یکشنبه در نبردها کشته شده اند.

بنابه این گزارش حملات هوایی ائتلاف ضدداعش باعث مرگ ۱۵ عضو این گروه شد و ۱۶ عضو دیگر آن در نبردهای زمینی کشته شدند. در همین مدت نیروهای کرد مدافع شهر کوبانی هفت سرباز خود را از دست دادند.

سازمان دیدبان حقوق بشر سوریه که دارای شبکه ای از منابع مطلع در سوریه است در لندن قرار دارد.

این سازمان گفت که خدمه بیمارستان ها و شاهدان عینی گزارش می دهند که اجساد اعضای داعش به طور پیوسته به شهر تل ابیاد در شمال سوریه واقع در شرق کوبانی منتقل شده است.

به گفته آنها در چهار روز گذشته اجساد ۷۰ عضو این گروه به مرده شوی خانه ای در تل ابیاد منتقل شده است.

ارتش آمریکا می گوید که نشانه های "دلگرم کننده ای" در نبرد برای حفظ کوبانی می بیند.

اما فرماندهان نظامی هشدار می دهند که اولویت اصلی همچنان نبرد علیه داعش در عراق است.

داعش استان انبار در شمال و غرب عراق که یک منطقه عمدتا سنی نشین است را تقریبا به طور کامل گرفته است.

مطالب مرتبط