ممنوعیت استفاده فلسطینی‌‌ها از اتوبوس‌های اسرائیلی‌ 'یادآور آپارتاید است'

حق نشر عکس Getty
Image caption بر اساس طرح تازه، کارگران فلسطینی در راه بازگشت از کار در اسرائیل حق استفاده از اتوبوس‌های اسرائیلی را نخواهند داشت

طرح تازه دولت اسرائیل که کارگران فلسطینی‌ را در بعضی مناطق از سوار شدن به اتوبوس اسرائیلی‌ها منع می‌کند با واکنش گروه‌های فعال حقوق بشر روبرو شده که آن را "جداسازی نژادی" خوانده‌ و با "سیاست‌های دوران آپارتاید" مقایسه کرده‌اند.

به گزارش رسانه‌های اسرائیلی بر اساس این طرح که قرار است از ماه دسامبر اجرا شود، کارگران فلسطینی که برای کار وارد مناطقی در اسرائیل می‌شوند، برای بازگشت به کرانه باختری حق سوار شدن به اتوبوس‌های اسرائیلی را ندارند.

وزارت دفاع اسرائیل گفته این تصمیم به "دلایل امنیتی" گرفته شده و هدف آن حفاظت از شهروندان اسرائیلی در بعضی مناطق هم‌مرز با کرانه باختری رود اردن است.

اما رسانه‌ها فشار هزاران شهرک‌نشین اسرائیلی به دولت را از دلایل اصلی اجرای این طرح عنوان کرده‌اند.

'آپارتاید'

روزنامه هاآرتص روز دوشنبه ۲۷ اکتبر گزارش داد که دادستان کل اسرائیل از وزارت دفاع خواسته رسما دلیل خود برای ارائه طرح منع فلسطینی‌ها از سوار شدن به اتوبوس‌های اسرائیلی را توضیح دهد.

روزنامه تایمز لندن در گزارشی این تصمیم را "منزجرکننده" خوانده و با "سیاست‌های دوران آپارتاید در آفریقای جنوبی و جداسازی نژادی در جنوب آمریکا" مقایسه کرده است.

گزارشگر این روزنامه با اشاره به انتقاد شدید گروه‌های فعال حقوق بشر در داخل و خارج اسرائیل، از "سکوت مقام‌های فلسطینی" در قبال آن ابراز تعجب کرده است.

مطالب مرتبط