اسرائیل حرم الشریف را به روی نمازگزاران گشود

حق نشر عکس Reuters

دولت اسرائیل به وعده خود عمل کرده و ممنوعیت ورود به محوطه حرم‌الشریف را که روز گذشته وضع شده بود لغو کرده است.

روز گذشته و در پی تیراندازی به سوی یک خاخام یهودی تندرو و پس از آن، کشته شدن یک فلسطینی مظنون به این سوء‌قصد توسط ماموران پلیس اسرائیل، مقامات اسرائیلی اعلام کردند که به دلایل امنیتی ورود به محوطه حرم‌الشریف را ممنوع کرده‌اند.

خاخام یهودا گلیک شامگاه چهارشنبه پس از خروج از محل کنفرانسی در حمایت از حق یهودیان برای دعا در کنار دیوار غربی واقع در مجاورت اماکن مقدس مسلمانان در محوطه حرم الشریف، هدف تیراندازی قرار گرفت و به شدت زخمی شد. ساعاتی بعد، پلیس اسرائیل اعلام کرد که یک فلسطینی به نام معتز حجازی که مظنون به سوء قصد به جان خاخام کلیگ بود در درگیری مسلحانه با ماموران پلیس کشته شده است.

پس از تیراندازی شامگاه چهارشنبه، برخی یهودیان تندرو خواستار راهپیمایی به سوی محوطه حرم‌الشریف شده بودند اما پلیس اسرائیل اعلام کرد که این محل به روی همگان بسته است. کشته شدن معتر حجازی و اعلام بسته بودن حرم الشریف تظاهرات خشونت‌آمیزی از سوی فلسطینیان ساکن بیت المقدس را در پی آورد.

سخنگوی محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی ممنوعیت ورود به این محوطه را به منزله "اعلام جنگ" علیه فلسطینیان، اعراب و مسلمانان توصیف و به شدت آن را محکوم کرد.

حق نشر عکس Reuters
Image caption بیت المقدس شاهد تظاهرات خشونت‌آمیز فلسطینیان و درگیری با پلیس اسرائیل بود

شامگاه گذشته، جان کری، وزیر خارجه آمریکا، ضمن ابراز نگرانی شدید از بروز تنش در بیت‌المقدس، خواستار خویشتن‌داری دو طرف شد و از دولت اسرائیل خواست تا در مورد بازگشایی حرم الشریف اقدام کند.

سخنگوی بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، دلیل ممنوعیت دسترسی به حرم الشریف را "جلوگیری از اغتشاش و تشدید تنش و تلاش برای بازگرداندن آرامش و وضعیت سابق به اماکن مقدس" اعلام کرد.

هدف سخنگوی نخست وزیر اسرائیل از تاکید بر "بازگرداندن وضعیت سابق به اماکن مقدس" اطمینان دادن به مسلمانان در این مورد بود که اسرائیل در نظر ندارد در ترتیبات اداره و نحوه ورود به این محوطه تغییراتی بدهد.

حق نشر عکس Reuters
Image caption پلیس اسرائیل از ورود یهودیان تندرو به محوطه حرم الشریف جلوگیری کرد

با لغو ممنوعیت ورود به محوطه حرم الشریف، نماز جمعه روز ٩ آبان (٣١ اکتبر) در این محل برگزار می‌شود. پلیس اسرائیل معمولا به منظور جلوگیری از بروز خشونت در جریان نماز جمعه، تنها به زنان و همچنین مردان بالای پنجاه سال اجازه شرکت در نماز جمعه در این محوطه را می‌دهد.

مقامات سازمان مدیریت حرم الشریف - موسوم به وقف - گفته‌بودند که از زمان اشغال بخش شرقی بیت‌المقدس توسط اسرائیل در جنگ سال ١٩٦٧، این اولین بار بوده که حرم الشریف به روی مسلمانان بسته شده است.

اختلاف دیرین

محوطه موسوم به حرم الشریف واقع در بخش شرقی اورشلیم (بیت‌المقدس) شامل اماکن مقدسی برای مسلمانان، یهودیان و مسیحیان است و بروز اختلاف بر سر دسترسی به آن بدون سابقه نیست.

محوطه حرم الشریف شامل قبة الصخره، قبة السلسله و مسجد الاقصی است که از آن به عنوان سومین مکان مقدس مسلمانان پس از اماکن مذهبی مکه و مدینه نام برده می‌شود. در مجاورت این اماکن، "دیوار غربی" قرار دارد که از مقدس‌ترین نمادهای مذهبی برای یهودیان است.

مسیحیان نیز به دلیل ارتباط عیسی مسیح با اورشلیم و معبد یهود در این شهر، برای این محوطه احترام قایل هستند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption گلیک هنگام دعا در بیرون محوطه حرم‌الشریف. وی خواستار برگزاری دعا در کنار دیوار غربی است

محوطه حرم‌الشریف از زمان جنگ‌های صلیبی توسط هیاتی از مسلمانان اداره شده است و این ترتیبات پس از اشغال بخش شرقی بیت‌المقدس توسط اسرائیل در جنگ سال ١٩٦٧، نیز برقرار بوده هر چند از آن زمان، این بخش از شهر و در نتیجه، مسیر ورود به ابن محوطه تحت نظر ماموران اسرائیلی قرار داشته است.

دولت اسرائیل به دلایل امنیتی ورود غیرمسلمانان، از جمله یهودیان به منظور برگزاری مراسم دعا در این محوطه را ممنوع کرده هر چند یهودیان می‌توانند برای بازدید از دیوار غربی به این محل وارد شوند.

یهودیان افراطی، از جمله یهودا گلیک، خواستار آن بوده‌اند که یهودیان بتوانند آزادنه وارد محوطه حرم الشریف شوند و در کنار دیوار غربی به دعا بپردازند در حالیکه چنین اقدامی می‌تواند واکنش تند فلسطینیان و مسلمانان را در پی داشته باشد.

روز گذشته، گروهی از یهودیان تندرو کوشیدند برای برگزاری دعا وارد این محوطه شوند و بین آنان و ماموران اسرائیلی درگیری‌هایی رخ داد.

مطالب مرتبط