اتهام تازه علیه ایران درباره 'اعزام پیکارجویان افغان به سوریه'

روز جمعه ادعا شد عده ای پیکارجو که در گذشته برای طالبان افغانستان می جنگیدند می خواهند که با حمایت مالی و نظامی ایران به سوریه بروند
توضیح تصویر،

روز جمعه ادعا شد عده ای پیکارجو که در گذشته برای طالبان افغانستان می جنگیدند می خواهند که با حمایت مالی و نظامی ایران به سوریه بروند

وزارت امور خارجه آمریکا می‌گوید درباره گزارش تازه‌ای که ایران را به استخدام پیکارجویان افغان برای شرکت در جنگ داخلی سوریه متهم می‌کند، اظهار نظر نمی‌کند.

شبکه تلویزیونی سی ان ان آمریکا روز جمعه گزارشی را پخش کرد که در آن چند مرد افغان که با نقاب صورت خود را پوشانده بودند می‌گفتند که در ایران آموزش نظامی دیده‌اند و قصد دارند که برای جنگ با آمریکا به سوریه سفر کنند.

این افراد می‌گویند در گذشته برای گروه طالبان می‌جنگیدند و از ایران برای نبرد به نفع حکومت سوریه پول دریافت می‌کنند. بنا بر این گزارش، این افغان‌ها بر این باورند که می‌توانند در سوریه با آمریکا بجنگند.

این خبر در حالی اعلام شد که وزیران امور خارجه آمریکا و ایران به زودی برای حل مناقشه هسته‌ای در عمان دیدار خواهند کرد.

ماری هارف، سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده در واکنش به گزارش سی ان ان به این شبکه گفت که آمریکا بار‌ها درباره حمایت ایران از حکومت بشار اسد ابراز نگرانی کرده است اما در مورد گزارش جدید این شبکه نمی‌تواند اظهار نظر کرد.

این سخنگو در عین حال تاکید کرد که در جریان دیدار آتی جان کری و محمد جواد ظریف درباره سوریه گفتگو نخواهد شد و گفتگوهای وزیران امور خارجه آمریکا و ایران فقط درباره مناقشه اتمی خواهد بود.

بنا بر یک بیانیه وزارت امور خارجه‌ آمریکا، قرار است آقایان کری و ظریف طی روزهای نهم و دهم نوامبر در مسقط، پایتخت عمان دیدار کنند. کا‌ترین اشتون، مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز در این گفتگو‌ها حاضر خواهد بود.

ایران در گذشته نیز متهم شده است که از شماری مهاجر افغان برای شرکت در جنگ سوریه استفاده کرده است.

روزنامه آمریکایی وال استریت ژورنال در ماه مه امسال نوشته بود که سپاه پاسداران ایران به هزاران افغان در ازای جنگیدن با شورشیان در سوریه، از جمله کارت اقامت ایران و ماهانه ۵۰۰ دلار حقوق می‌دهد.

دولت ایران این اتهام را بی‌اساس دانسته است.

پیکارجویان خارجی در سوریه و عراق

توضیح تصویر،

یکی از اعضای گروه موسوم به دولت اسلامی در خیابان‌های شهر رقه سوریه پرچم آن گروه را در دست دارد

سازمان ملل متحد برآورد می‌کند که حدود ۱۵ هزار نفر از کشورهای مختلف به سوریه و عراق رفته‌اند تا به نیروهای گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) و دیگر گروه‌های جهادی بپیوندند.

این گزارش به شورای امنیت سازمان ملل متحد ارائه شده و در آن آمده است که نیروهایی از بیش از ۸۰ کشور مختلف برای پیوستن به گروه‌های پیکارجو به این دو کشور رفته‌اند.

برآورد می‌شود که هر ماه تقریبا هزار پیکارجو راهی عراق و سوریه می‌شوند.

براساس این گزارش، بیشترین تعداد پیکارجویان خارجی عضو داعش از کشورهای مسلمان هستند، از جمله سه هزار نفر از تونس و دو هزار و ۵۰۰ نفر از عربستان سعودی به این گروه پیوسته‌اند.

بزرگ‌ترین گروه پیکارجویانی که از یک کشور غیرمسلمان به داعش و دیگر گروه‌های جهادی عراق و سوریه پیوسته‌اند نیز از اتباع روسیه هستند که تعدادشان نزدیک به ۸۰۰ نفر برآورد شده است.

در این گزارش آمده است که براساس مدارکی روشن، گروه‌های جهادی از روش‌های جدیدی برای ساخت بمب استفاده می‌کنند و رهبران القاعده و داعش نیز با وجود تفاوت‌هایی که با یکدیگر دارند، اهداف استراتژیک مشترکی را دنبال می‌کنند.