تلاش سازمان‌های اطلاعاتی برای شناسایی عاملان قتل گروگان‌ها در سوریه

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption مقامات فرانسوی می گویند ماکسیم هوشارد در سال ۲۰۱۳ به سوریه رفت

مقامات اطلاعاتی غرب در تلاشند که پیکارجویان وابسته به گروه دولت اسلامی (داعش) را شناسایی کنند که در ویدئوی گردن زدن یک امدادرسان آمریکایی و ۱۸ زندانی سوری دیده می شوند و در این اقدام نقش داشته‌اند.

وزارت کشور فرانسه گفته است که یکی از پیکارجویان، احتمالا ماکسیم هوشارد ۲۲ ساله است که دارای ملیت فرانسوی است.

گزارش شده که فرد دیگر یک بریتانیایی به نام ناصر مثنی است، اما پدر آقای مثنی گفته که در ویدئوی منتشر شده مشخص نیست که فرد نشان داده شده پسر او باشد.

در ویدیویی که گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) اخیرا منتشر کرده است، صحنه هایی از قتل چند زندانی سوری و عبدالرحمن کاسیگ، گروگان آمریکایی نشان داده می شود.

شبه‌نظامیان داعش در این ویدئو می گویند که مقتولان آقای کاسیگ و چند افسر و خلبان سوری هستند.

آقای کاسیگ پیش از به اسارت درآمدن در مرز سوریه و ترکیه مشغول کار کمک رسانی به آوارگان بود.

حدود یک ماه پیش هم داعش ویدئوی سر بریدن آلن هنینگ، امدادگر بریتانیایی را منتشر کرد و در انتهای آن تهدید کرد که آقای کاسیگ را هم خواهد کشت.

با کشته شدن عبدالرحمن کاسیگ، ۲۶ ساله،‌ شمار شهروندان غربی که داعش سربریده است به ۵ نفر رسید.

'قلب هایمان در هم شکسته'

حق نشر عکس AP
Image caption اد و پائولا کاسیگ نوشتند: "قلب های ما درهم شکسته اما شفا خواهد یافت. جهان ما ویران شده، اما مرمت خواهد شد."

همزمان در روز دوشنبه پدر و مادر عبدالرحمان کاسیگ با ادای احترام نسبت به فرزندشان گفته اند که با گذشت زمان خواهند آموخت که چگونه مسئولان قتل او را ببخشند.

اد و پائولا کاسیگ نوشتند: "قلب های ما درهم شکسته اما شفا خواهد یافت. جهان درهم شکسته شده، اما مرمت خواهد شد."

اد کاسیگ روز دوشنبه به خبرنگاران گفت: "پسر عزیز ما.... دیگر بر این زمین گام نمی زند. قلب های ما هرچند زیر بار غم سنگینی می کند اما به خاطر عشق و حمایتی که در این چند روز مردم نصیب ما کرده اند به اعماق نیافتاده."

این زوج روز دوشنبه خواستار نیایش برای فرزندشان و همه کسانی شدند که علیرغم اراده خود در عراق،‌ سوریه و سایر نقاط جهان گروگان هستند.

آقای کاسینگ اضافه کرد: "در پایان خواهش می کنم به خانواده ما اجازه بدهید زمان و حریم لازم برای سوگواری، گریستن، و بله، بخشایش و شروع فرآیند مرمت را داشته باشد."

در ویدئوی داعش یک مرد نقابدار بالای یک سر بریده ایستاده که کاخ سفید تایید کرده متعلق به عبدالرحمان کاسیگ است.

او در اکتبر سال ۲۰۱۳ درحال سفر به دیرالزور در شرق سوریه ربوده شد.