'ده‌هزار حمله تروریستی' در سال ۲۰۱۳

حق نشر عکس AFP
Image caption گزارش تازه می‌گوید که عراق بیشترین قربانی را در حملات تروریستی سال ۲۰۱۳ داده است

گزارش تازه‌ای که درباره تروریسم بین‌المللی منتشر شده می‌گوید تعداد قربانیان حملات تروریستی در جهان در سال ۲۰۱۳ میلادی نسبت به سال قبل از آن ۶۱ درصد افزایش یافته است.

یافته‌های گزارش "شاخص جهانی تروریسم" نشان می‌دهد که ۱۰ هزار حمله تروریستی در سال ۲۰۱۳ انجام شده که نسبت به سال قبل ۴۴ درصد بیشتر شده است.

این گزارش که توسط "موسسه اقتصاد و صلح" تهیه شده می‌گوید که در سال ۲۰۱۳ حدود ۱۸ هزار نفر در اثر حملات تروریستی جان خود را از دست داده‌اند که هشتاد درصد آنها در کشورهای عراق، سوریه، افغانستان، پاکستان و نیجریه قربانی شده‌اند.

بنا بر این گزارش، عراق با بیش از شش‌هزار کشته بزرگ‌ترین قربانی حملات تروریستی بوده و گروه‌های "دولت اسلامی"، القاعده، بوکوحرام و طالبان مسئول بیشترین کشتارها بوده‌اند.

به گفته تهیه‌کنندگان این گزارش، جنگ داخلی سوریه که از سال ۲۰۱۱ شروع شد، بیشترین تاثیر را در افزایش حملات تروریستی داشته است.

در فهرست کشورهایی که بیشترین آسیب را از تروریسم دیده‌اند، ایران بعد از بریتانیا و قبل از یونان و آمریکا در رده ۲۸‌ام قرار دارد.

ایران همچنین جزو ۱۳ کشوری است که بنا بر این گزارش در کنار کشورهایی مثل مکزیک و اسرائیل در معرض خطر افزایش حملات تروریستی است.