اوباما علیرغم انتقادها طرح اصلاح نظام مهاجرت را 'پیش می برد'

حق نشر عکس AP

در پی حملات تند جمهوری خواهان در آمریکا به استفاده باراک اوباما از اختیارات ریاست جمهوری برای اصلاح قوانین مهاجرت، او گفته است که چاره ای جز انجام اصلاحات بیشتر در این زمینه ندارد.

آقای اوباما روز جمعه در واکنش به انتقادهای جمهوری خواهان آنها را متهم کرد که لایحه مهاجرت را در کنگره مسدود کرده اند و قول داد اصلاحات دایمی را به واقعیت بدل کند.

براساس تصمیم تازه رئیس جمهور آمریکا که پنجشنبه اعلام شد بیش از چهار میلیون مهاجر غیرقانونی اجازه خواهند یافت برای مجوز کار در این کشور تقاضا بدهند.

جمهوری خواهان می گویند که این اقدام باعث تشویق مهاجرت غیرقانونی بیشتر به این کشور خواهد شد.

دیوید ویلیس خبرنگار بی بی سی در واشنگتن گزارش می دهد که جمهوری خواهان در مورد چگونگی پاسخ به اصلاحات آقای اوباما بر سر دوراهی بوده اند چون هرچند با آن مخالفند اما نمی خواهند رای دهندگان لاتین تبار را برنجانند. بیشتر کسانی که از قوانین تازه بهره می برند لاتین تبارها هستند.

'مثل امپراتور'

باراک اوباما روز جمعه در لاس وگاس جایی که ابتدا دو سال قبل کلیات طرح هایش را تشریح کرد سخن می گفت: "هرگز دست برنمی دارم. ما همچنان برای واقعیت بخشیدن به اصلاحات دایمی با کنگره همکاری خواهم کرد."

"اما تا آن روز فرا برسد، کارهایی هست که من برای انجام آن اختیار قانونی دارم، کارهایی که به نظام مهاجرت کمک می کند منصفانه تر و عادلانه تر باشد و امروز صبح من بعضی از این اقدامات را شروع کردم."

"وقتی اعضای کنگره اختیارات من برای بهتر کردن عملکرد نظام مهاجرت را زیر سوال می برند، جواب من خیلی ساده است:‌ لایحه ای در زمینه مهاجرت تصویب کنید."

آقای اوباما اصرار داشته که طرح او که بزرگترین تغییرات در سیستم مهاجرت از اواسط دهه ۱۹۸۰ - از زمان ریاست جمهوری رونالد ریگان - توصیف می شود معادل عفو نیست.

او گفت: "عفو جمعی غیرمنصفانه است، اما اخراج جمعی هم غیرممکن و هم مغایر هویت ملی ماست. ما مردمی نیستیم که اینطور رفتار کنیم."

"ما مجسمه آزادی را پشت به جهانیان نساختیم. طوری ساختیمش که فانوس درخشان جهان باشد."

حق نشر عکس Reuters
Image caption جان بینر رئیس مجلس نمایندگان می گوید آقای اوباما مثل پادشاهان رفتار می کند

سال گذشته طرحی در سنا تصویب شد اما جمهوری خواهان از به رای گذاشتن آن در مجلس نمایندگان خودداری کرده اند. این حزب اکنون پس از انتخابات میان دوره ای در هر دو مجلس سنا و نمایندگان اکثریت یافته است.

پیشتر در روز جمعه جان بینر، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا و از چهره‌های سرشناس جمهوری‌خواه، از باراک اوباما انتقاد کرد.

او گفت که اقدام آقای اوباما به مقام ریاست جمهوری لطمه می زند.

بر اساس برنامه های آقای اوباما نزدیک به ۵ میلیون نفر از کسانی که به طور غیرقانونی در آمریکا زندگی می کنند می توانند با تغییرات تازه از خطر اخراج و بازگردانده شدن به کشورهای مبدا پرهیز کنند.

اما آقای بینر می گوید که این طرح دیگران را تشویق می کند که به طور غیر قانونی به این کشور مهاجرت کنند.

او گفت: "ما نظام مهاجرتی را نابود کرده ایم و مردم آمریکا از ما انتظار دارند که با همکاری یکدیگر این مسئله را حل کنیم."

او در جمع گفت که آقای اوباما مثل یک "شاه و یا یک امپراتور" رفتار کرد و اتخاذ این تصمیم از سوی او بر اساس یک روند دمکراتیک صورت نگرفته است.

جمهوری خواهان در کنگره آمریکا نیز می گویند آقای اوباما با این کار پا را از محدوده اختیارات ریاست جمهوری فراتر گذاشته است.

در حال حاضر حدود ۱۱ میلیون مهاجر غیرقانونی در آمریکا زندگی می کنند.

ورود غیرقانونی ده ها هزار کودک از آمریکای مرکزی و جنوبی در سال جاری، این کشور را با بحرانی جدی روبرو کرد.

براساس برنامه تازه، والدینی که به شکل غیرقانونی در آمریکا زندگی می کنند، اما فرزندشان شهروند یا مقیم قانونی این کشور است می‌توانند ویزای اقامت و مجوز کاری سه ساله درخواست کنند.

مطالب مرتبط