پاپ فرانسیس خواستار اجرای سیاست مهاجرتی 'واحد و منصفانه' در اروپا شد

حق نشر عکس Getty
Image caption پاپ در مورد عواقب شرایط کنونی هشدار داد

رهبر کلیسای کاتولیک خواستار اقدام اتحادیه اروپا در تدوین و اجرای سیاست مهاجرتی مناسب و انسانی شده است.

روز سه شنبه، ۴ آذر (۲۵ نوامبر)، پاپ فرانسیس در سخنانی در جلسه عمومی پارلمان اروپا، از کشورهای عضو خواست تا با تدوین و اجرای یک سیاست مهاجرتی "واحد و منصفانه" به مساله ورود مهاجران غیرقانونی بپردازد.

پاپ که به دعوت پارلمان اروپا به مقر پارلمان در استراسبورگ سفر کرده بود، گفت که فقدان یک سیاست منسجم و مشترک اروپایی به شکل‌گیری "بیگاری برده‌وار و تداوم تنش اجتماعی" در اروپا کمک می‌کند.

رهبر کلیسای کاتولیک افزود که اروپا تنها در صورتی می‌تواند با تعارضات و تنش‌های مرتبط با مهاجرت مقابله کند که "قوانین لازم برای حمایت از حقوق شهروندان اروپایی همراه با تضمین پذیرش مهاجران در این جوامع تدوین و اجرا شود."

وی کسانی را که در صدد بر می‌آیند با بهره‌برداری از شرایط نامساعد اقتصادی به خصوص معضل بیکاری در قاره اروپا، مهاجران را مسئول اینگونه مشکلات بدانند به شدت مورد انتقاد قرار داد و خواستار اقدام دولت‌های عضو در بهبود وضعیت بازار کار و ایجاد اشتغال شد.

حق نشر عکس AP
Image caption پاپ کسانی را که در صدد بهره‌برداری سیاسی از موضوع مهاجرت هستند محکوم کرد

پاپ فرانسیس در اشاره به سرنوشت کسانی که به منظور مهاجرت غیرقانونی به اروپا، با قایق عازم این قاره شده و گاه جان خود را نیز از دست می‌دهند، گفت: "نمی‌توانیم اجازه دهیم دریای مدیترانه به قبرستانی بزرگ تبدیل شود."

پاپ پیش از این هم در حمایت از مهاجران غیرقانونی موضعگیری کرده بود و سال گذشته، به منظور اعلام همبستگی با هزاران مهاجری که با قایق وارد جزیره لامپدوسا در ایتالیا شده و همچنین برای بزرگداشت کسانی که در این مسیر، جان خود را از دست داده بودند به این جزیره سفر کرد. برخی مهاجرانی که به طور غیرقانونی عازم اروپا هستند، با قایق یا کشتی‌های کوچک خود را به این جزیره می‌رسانند و سپس به سرزمین اصلی ایتالیا سفر می‌کنند و از آنجا عازم کشورهای دیگر عضو اتحادیه اروپا می‌شوند.

پاپ در بخش دیگری از سخنان خود، خواستار توجه اروپاییان به معنویات و مسایل اعتقادی شد و گفت: "اروپایی که بُعد معنوی زندگی را نادیده بگیرد در خطر از دست دادن روح و جان خویش است."

سخنرانی پاپ با استقبال گرم نمایندگان اتحادیه اروپا مواجه شد. ربع قرن پیش، پاپ ژان پل دوم، رهبر وقت کلیسای کاتولیک نیز برای سخنرانی در پارلمان اروپا به استراسبورگ سفر کرد و از لزوم وحدت و همسویی تمام ملل اروپایی سخن گفت.

حق نشر عکس Reuters

مطالب مرتبط