تظاهرات در اعتراض به کشته شدن جوان سیاهپوست در فرگوسن ادامه دارد

حق نشر عکس AFP
Image caption برخی از معترضان نیروی پلیس را به نژادپرستی متهم کرده‌اند

در پی تصمیم دادستانی ایالت میسوری برای خودداری از پیگرد مامور پلیسی که مایکل براون جوان ۱۸ ساله سیاهپوست را در شهر فرگوسن کشت، این شهر همچنان دستخوش آشوب است.

در طول شب گذشته، تجمع و تظاهرات خیابانی ادامه داشت اما نفرات گارد ملی که برای تقویت نیروهای موجود و برقراری نظم به فرگوسن اعزام شده بودند توانستند مانع از تکرار حوادث خشونت آمیز شب پیش از آن شوند.

پیشتر، فرماندار میسوری بیش از دو هزار تن از نفرات گارد ملی را برای کمک به فرونشاندن شورش‌های احتمالی در شهر فرگوسن در حال آماده‌باش در آورده بود.

پلیس محلی گفته است که در طول شب گذشته، چهل و چهار نفر را به دلیل "رفتار مجرمانه" بازداشت و مقداری اسلحه شخصی نیز توقیف کرده است.

در عین حال، فرمانده نیروی پلیس راه ایالتی با تشکر از تظاهرکنندگانی که بدون توسل به خشونت یا حمله و غارت فروشگاه‌ها، به تظاهرات اعتراضی ادامه داده بودند، گفت که سازمان‌دهندگان اعتراضات با مقامات پلیس در تماس هستند.

در پی اعلام تصمیم دادستانی در مورد خودداری از پیگرد قانونی مامور پلیسی که مایکل براون را کشته بود، خیابان‌های فرگوسن شاهد حرکت گروه‌هایی بود که به تخریب و غارت اموال مبادرت می‌کردند.

تصمیم دادستانی پس از آن اتخاذ شد که "هیات منصفه عالی" که جهت تشخیص وقوع جرم قابل پیگرد در ماجرای کشته شدن مایکل براون تشکیل شده بود، اعلام کرد که مامور پلیس مورد نظر، مرتکب اقدام مجرمانه قابل پیگرد قانونی نشده بلکه به نیت دفاع از خود، به سوی این جوان سیاهپوست شلیک کرده است.

حق نشر عکس Getty
Image caption شمار بیشتری از نفرات گارد ملی در فرگوسن مستقر شده‌اند

در نظام قضایی ایالات متحده و برخی دیگر از کشورها، "هیات منصفه عالی" متشکل از شهروندان عادی با این منظور تشکیل می‌شود تا نظر دهد آیا در صورت پرونده طرح پرونده در دادگاه کیفری، احتمال دارد که هیات منصفه چنین دادگاهی فرد متهم را مجرم بشناسد یا محاکمه احتمالا به تبرئه متهم منجر خواهد شد.

فرماندار ایالت میسوری صحنه‌هایی را که دوشنبه شب در شهر فرگوسن رخ داد تاسف آور توصیف کرد و گفت که وظیفه نیروهای گارد ویژه آن است که از گسترش خشونت‌ها جلوگیری کنند.

آقای نیکسون گفت که دوشنبه شب، ۷۰۰ نیروی گارد برای مقابله با خشونت در منطقه حاضر بوده‌اند. او پیشتر گفته بود که نیروهای گارد ملی با سرعت کافی برای مقابله با معترضان به محل ماموریت خود اعزام نشدند.

به گزارش خبرنگار بی‌بسی‌سی، تظاهرات اعتراضی همچنان در فرگوسن ادامه داشته است اما تظاهرکنندگان ضمن تجمع در برابر مقر اصلی پلیس، آرامش را حفظ کرده‌اند.

باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا روز سه شنبه در سخنانی در شیکاگو گفت که رفتار مخرب و اعمال مجرمانه در طی ناآرامی ها "هیچ توجیهی" ندارد و افزود که مسببان باید تحت پیگرد قرار گیرند.

در اعتراض به کشته شدن جوان سیاهپوست در فرگوسن، تظاهراتی در شماری از شهرهای دیگر آمریکا از جمله لس آنجلس و نیویورک برگزار شده است.

حق نشر عکس Reuters
Image caption تظاهرات اعتراضی نیویورک
حق نشر عکس Reuters
Image caption تظاهرات اعتراضی لس آنجلس
حق نشر عکس Reuters
Image caption تظاهرات اعتراضی در اوکلند

مطالب مرتبط