رساندن غذا به ۱ میلیون و ۷۰۰ هزار آواره سوری به دلیل کمبود مالی متوقف شد

حق نشر عکس AP
Image caption برنامه جهانی غذا تنها برای غذا رساندن به آوارگان سوری در ماه دسامبر، به ۶۴ میلیون دلار "بودجه فوری" نیاز دارد

برنامه جهانی غذا، وابسته با سازمان ملل متحد، اعلام کرد که به دلیل کمبود مالی، از امروز رساندن غذا به ۱.۷ میلیون آواره سوری را متوقف کرده است.

اردرین کازین، مدیر اجرایی برنامه جهانی غذا امروز دوشنبه اول دسامبر (۱۰ آذر) گفت که این آژانس تنها برای غذا رساندن به آوارگان سوری در ماه دسامبر (۱۰ آذر تا ۹ دی) به ۶۴ میلیون دلار بودجه فوری نیاز دارد.

این آژانس، تاکنون به آوارگان سوری مستقر در اردن، لبنان، ترکیه، عراق و مصر کمک های غذایی داده است. این کمک ها، از طریق ارائه کوپن هایی به آوارگان انجام شده که می توانند از طریق آنها، از فروشگاه های مواد غذایی در کشورهای میزبان خرید کنند.

مسئولان برنامه جهانی غذا هشدار داده اند که توقف کمک رسانی غذایی در فصل سخت زمستان، بر روی آوارگان و به ویژه ساکنان کمپ های پناهندگان در لبنان و اردن، تاثیری "نابودکننده" خواهد داشت.

آنها در عین حال تاکید کرده اند که در صورت تهیه بودجه لازم، به فوریت خدمت رسانی به آوارگان سوری را از سر خواهند گرفت.

مدیر اجرایی برنامه جهانی غذا، همچنین هشدار داده که توقف غذا رساندن به آوارگان، علاوه بر به خطر انداختن سلامت و زندگی آنها، ممکن است به افزایش تنش و ناامنی در کشورهای همسایه سوریه منجر شود.

وی از اینکه بسیاری از وعده دهندگان کمک های مالی برای تامین غذای آوارگان سوری، به تعهدات خود عمل نکرده اند، انتقاد کرده است.

از آغاز بحران سوریه در سه سال پیش، بیش از ۲.۳ میلیون نفر از سوری ها به کشورهای دیگر فرار کرده و ۷.۶ میلیون نفر از آنها نیز در داخل این کشور آواره شده اند.