بحران ابولا:‌ درخواست مجدد اوباما از کنگره برای اختصاص ۶ میلیارد دلار

حق نشر عکس EPA
Image caption آموزش مددیار برای مقابله با ابولا توسط سازمان پزشکان بدون مرز

باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا بار دیگر از کنگره این کشور خواسته است شش میلیارد دلار کمک اضطراری برای مبارزه با شیوع مرگبار ابولا در غرب آفریقا را تایید کند.

او این درخواست را در بازدیدی از موسسه ملی بهداشت آمریکا تکرار کرد. او همچنین کار دانشمندان در جهت ساختن یک واکسن برای ابولا را ستود.

تقریبا شش هزار نفر در لیبریا، سیرالئون و گینه در اثر ابتلا به این بیماری درگذشته اند.

همزمان موسسه خیریه پزشکان بدون مرز بار دیگر قویا از واکنش بین المللی به شیوع بیماری انتقاد کرده است.

این موسسه واکنش بین المللی را جسته گریخته و آهسته توصیف کرده و گفته است که مسئولیت سنگین مقابله با این بحران عمدتا بر دوش پزشکان، پرستان و سازمان های خیریه افتاده است.

گزارش این موسسه حاکیست که دولت ها - به خصوص بریتانیا در سیرالئون و اخیرا چین در لیبریا - به تلاش برای ایجاد مراکز درمانی ادامه داده اند اما این تلاش ها گاه در مکان های نادرست انجام می شود و گاه به کسانی سپرده می شود که از مهارت مناسب برخوردار نیستند.

یک روز پیشتر سازمان بهداشت جهانی (دبلیو اچ او) اعلام کرده بود که اهداف ۶۰ روزه ای که برای مقابله با شیوع ابولا در غرب آفریقا تعیین کرده بود عمدتا محقق شده است.

آقای اوباما روز سه شنبه از پیشرفت های به دست آمده در مبارزه با ابولا ستایش کرد.

او در بازدید از موسسه ملی بهداشت در مریلند با اشاره به کاهش آمار ابتلا در لیبریا و اهدای دو میلیارد دلار کمک جامعه جهانی گفت که شاهد "خبرهای دلگرم کننده ای بوده ایم".

او گفت که اختصاص ۶ میلیارد دلار برای "فرونشاندن" این بیماری در خارج و تقویت سیستم های دفاعی در آمریکا علیه این بیماری می تواند "هدیه کریسمس" کنگره به جهان باشد.

او گفت:‌ "باید به جهان نشان دهیم که آمریکا چگونه پیشقدم می شود."

کنگره هم اکنون مشغول کار به روی یک لایحه عظیم بودجه است اما مصوبه مربوط به ابولا در میان جناحی گری سیاسی بی نتیجه مانده است.

آقای اوباما در ماه نوامبر خواستار اختصاص ۲ میلیارد دلار برای سازمان توسعه بین المللی آمریکا، ۲.۴ میلیارد دلار برای وزارت بهداشت و خدمات انساندوستانه و بیش از ۱.۵ میلیارد دلار برای یک صندوق اضطراری شده بود. او اکنون خواستار تایید همین درخواست شده است.

اما انتظار می رود که اعضای محافظه کار کنگره در واکنش به حکم های اجرایی رئیس جمهور در ارتباط با مساله مهاجرت که جنجال آفرین بوده، سر راه او بایستند.

تقریبا ۲۰۰ غیرنظامی و سه هزار نظامی آمریکایی برای مقابله با ابولا در غرب آفریقا مستقر شده اند. این کشور در لیبریا سه واحد درمانی و یک بیمارستان ایجاد کرده است.

مطالب مرتبط