انتخابات پارلمانی تاجیکستان اول مارس برگزار می‌شود

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption تاریخ برگزاری انتخابات مشخص شد

امامعلی رحمان، رئیس جمهوری تاجیکستان، با صدور فرمانی زمان برگزاری انتخابات پارلمانی و مجالس محلی این کشور را تعیین کرده است.

بر اساس این فرمان که روز جمعه 5 دسامبر منتشر شد، انتخابات مجلس نمایندگان و مجالس محلی تاجیکستان روز 1 مارس سال آینده برگزار خواهد شد. همچنین، زمان برگزاری انتخابات به مجلس ملی یا مجلس علیای پارلمان تاجیکستان روز 27 مارت سال 2015 تعیین شده است.

انتخاباتهای قبلی به مجلس نمایندگان و مجالس محلی تاجیکستان معمولا در آخر ماه فوریه برگزار می‌شدند.

تاریخ برگزاری انتخابات پارلمانی زمانی اعلام شد که همة هشت حزب رسمی تاجیکستان آمادگی خود را به شرکت در انتخابات ابراز داشته و تدارکات را در این زمینه آغاز کرده‌اند.

در همین حال، مسئولان برخی از احزاب مخالف دولت تاجیکستان از افزایش موارد فشار بر فعالان و اعضای این حزب در پیشاروی انتخابات پارلمانی در این کشور شکایت کرده‌اند.

از جمله، شاکرجان حکیم اف، معاون رهبر حزب سوسیال-دموکرات تاجیکستان، اخیرا به بی بی سی گفت که پس از اعلام تصمیم او در باره شرکتش در انتخابات پارلمانی سال آینده در حوزه انتخاباتی شهر کانبادام ولایت سغد چند تن از پیوندان و طرفدارانش برای “صحبت” به نهادهای امنیتی این شهر دعوت شده‌اند.

به گفته آقای حکیم اف کارمندان امنیتی شهر کانبادام از خویش و اقربا و اعضای پیشین ستاد انتخاباتی او در انتخابات پارلمانی سال 2010 خواسته‌اند، تا “از رابطه و طرفداری شاکرجان حکیم اف” خودداری کنند.

او گفت که برخی از مسئولان نهادهای دولتی در راه دیدار و ملاقاتهای رحمت الله زایراف، رهبر حزب سوسیال دموکرات که روزهای اخیر در مناطق مختلف تاجیکستان با اعضا و طرفداران این حزب انجام داده است، موانع مصنوعی ایجاد کرده‌اند.

حزب نهضت اسلامی تاجیکستان نیز از فشارهای نهادهای دولتی و چاپ مطالب به گفته آنها "ضدنهضتی" خبر داده است. از جمله، اخیراً گروهی از کارمندان مرکز آموزش روندهای معاصر و آینده‌نگری علمی فرهنگستان علوم تاجیکستان ضمن یک بیانیه حزب نهضت اسلامی تاجیکستان را برای جامعه این کشور "خطرافرین" خوانده‌اند.

محی‌الدین کبیری، رهبر حزب نهضت اسلامی تاجیکستان، ابراز نظر کارمندان فرهنگستان علوم این کشور را "مغایر با قانون اساسی و دور از مفکوره علمی” ارزیابی کرد.

همزمان، آقای کبیری گفت که با وجود مراجعت حزب نهضت اسلامی تاجیکستان به شهرداری دوشنبه و رئیس جمهوری تاجیکستان مسئله جدا کردن بنا برای برگزاری انجمن این حزب حل نشده و هم اکنون حزب نهضت اسلامی در صدد است، همایش قبل از انتخاباتی خود را در ستاد حزب برگزار کند.

این در حالیست که امامعلی رحمان، رئیس جمهوری تاجیکستان، به مسئولان نهادهای ذیربط این کشور دستور داده است، تا شرایط را برای انتخابات آزاد و شفاف پارلمانی فراهم کنند.

مطالب مرتبط