عفو بین‌الملل اسرائیل را به جنایت جنگی در غزه متهم کرد

حق نشر عکس AP
Image caption 'مجتمع ایتالیایی' که در گزارش عفو بین‌الملل به آن اشاره شده، ساختمان شانزده طبقه‌ای بود که در حملات اسرائیل تخریب شد

سازمان عفو بین‌الملل، اسرائیل را به ارتکاب جنایت جنگی در جریان عملیات نظامی تابستان گذشته در غزه متهم کرده است.

این سازمان در گزارش تازه‌اش می‌گوید که حملات هوایی اسرائیل به چند ساختمان‌ شاخص غزه در اواخر جنگ با حماس، تهاجم عمدی و مستقیم به محل سکونت غیرنظامیان بوده و مصداق جنایت جنگی است.

گزارش تازه عفو بین‌الملل با عنوان "هیچ جا امن نیست: تخریب ساختمان‌های شاخص غزه توسط اسرائیل" امروز سه شنبه ۹ دسامبر منتشر شده است.

این گزارش به طور مشخص حملات هوایی اسرائیل به چهار ساختمان چندطبقه در چهار روز آخر عملیات نظامی در غزه را مغایر قوانین بین‌المللی خوانده و خواهان تحقیقات مستقل و بی‌طرف درباره این حملات شده است.

در جریان جنگ ۵۰ روزه اسرائیل علیه حماس در غزه، حدود ۲۲۰۰ فلسطینی کشته شدند که بیش از دو سوم آنها غیر نظامی بودند. ۱۱ هزار نفر هم در حملات اسرائیل زخمی شدند.

در طرف اسرائیلی ۶۷ سرباز و شش غیر نظامی کشته و تعداد بیشتری زخمی شدند.

در طی چهار روزِ منتهی به آتش‌بس، جنگنده‌های اسرائیلی چهار ساختمان بزرگ را به شدت بمباران کردند: برج دوازده طبقه ظفر، ساختمان ۱۶ طبقه "مجتمع ایتالیایی"، برج سیزده طبقه البشا و مرکز تجاری شهرداری در رفح.

عفو بین‌الملل می‌گوید با این که اسرائیل قبل از حمله به این ساختمان‌ها به ساکنان آن هشدار داده، اما تعداد زیادی از ساکنان ساختمان‌های اطراف در جریان حملات زخمی شدند و صدها نفر خانه و زندگی و دارایی‌هایشان را از دست دادند.

اسرائیل در واکنش به گزارش تازه عفو بین‌الملل گفته است که نیروهایش عمدا به اهداف غیرنظامی یا مسکونی حمله نکرده‌اند و حملاتش متوجه اهداف نظامی بوده است.

پیش از این سازمان دیده‌بان حقوق بشر هم اسراییل را متهم کرده بود که با حمله به سه مدرسه سازمان ملل متحد در نوار غزه مرتکب جنایات جنگی شده است.

مطالب مرتبط