ملاله یوسف‌زی و کایلاش ساتیارتی، جایزه صلح نوبل را دریافت کردند

حق نشر عکس BBC World Service

ملاله یوسف‌زی، فعال حق تحصیل دختران در پاکستان و کایلاش ساتیارتی، فعال هندی حقوق کودکان جایزه صلح نوبل را دریافت کردند.

خانم یوسف‌زی و آقای ساتیارتی جوایز خود را در مراسمی ویژه در اسلو، پایتخت نروژ و در حضور هرالد پنجم، پادشاه این کشور از رئیس کمیته نوبل دریافت کردند.

رئیس کمیته نوبل نروژ در این مراسم گفت: "یک دختر جوان و یک مرد بزرگسال، یکی از پاکستان و دیگری از هند، یکی مسلمان و دیگری هندو، هر دو سمبولی هستند که دنیا نیاز به آن دارد، یعنی وحدت بیشتر و اخوت میان ملل."

ملاله یوسف‌زی در سخنرانی خود در این مراسم گفت که امیدوار است جایزه او دختران را در سراسر جهان تشویق کند تا برای حقوق خود مبارزه کنند.

کایلاش ساتیارتی، فعال هندی حقوق کودکان نیز در سخنانی گفت وی در این مراسم از صدای کودکان در سراسر جهان نمایندگی می‌کند.

او افزود: "من در این جا از صدای خاموش، از فریاد معصومیت، از چهره‌های نامرئی نمایندگی می‌کنم. من نماینده میلیون‌ها کودکی هستم که به آنها پشت شده است و به همین دلیل من در این مراسم یک صندلی خالی به عنوان یادآوری (از آنها) نگه داشته‌ام."

پیشتر ملاله یوسف‌زی به بی‌بی‌سی گفته بود که اگر فعالیت سیاسی را راه بهتری برای خدمت به کشورش تشخیص دهد، در نظر دارد که وارد سیاست شود.

او گفت که آرزو دارد روزی نخست وزیر پاکستان شود.

یک عضو طالبان در سال ۲۰۱۲ ملاله یوسف‌زی را به خاطر فعالیت‌هایش برای حقوق تحصیل دختران هدف سوء قصد قرار داد. با اینکه گلوله به سر ملاله خورده بود، او نجات یافت و حالا در بریتانیا زندگی می‌کند.

ملاله یوسف زی جوانترین برنده جایزه نوبل در جهان است.

در نتیجه تلاش‌های آقای ساتیارتی دهها هزار نفر از کودکان از کار در صنایع خطرناک در هند نجات یافته‌اند.

او در جریان فعالیت‌هایش بارها تهدید به مرگ شده است و دو تن از همکاران وی کشته شده‌اند.

خانم یوسف‌زی و آقای ساتیارتی، هر دو به طور مشترک "به خاطر مبارزه علیه فشار بر کودکان و جوانان و برای حقوق همه کودکان برای تحصیل" در سال ۲۰۱۴ برنده جایزه نوبل اعلام شدند.

کمیته نوبل پیشتر اعلام کرد مهم این است که یک مسلمان و یک هندو برای آنچه این کمیته مبارزه مشترک برای تحصیل و علیه افراط‌گرایی خواند، متحد شده‌اند.

جایزه نقدی این کمیته که یک میلیون و چهار صد هزار دلار است، بین دو برنده تقسیم می‌شود.

مطالب مرتبط