سه کشته در پایان گروگان گیری در سیدنی استرالیا

شانزده ساعت پس از شروع گروگان گیری در کافه ای در شهر سیدنی استرالیا که بنا به گزارش ها توسط یک مهاجر ایرانی الاصل انجام شد، این ماجرا با یورش کماندوها و مرگ سه نفر از جمله فرد گروگانگیر پایان یافته است.

این مرد مسلح ده ها نفر را در این کافه در محله مارتین پلیس در قلب سیدنی گروگان گرفته بود.

صبح دوشنبه به وقت گرینویچ گزارش شد که فرد مهاجم به عنوان یک مهاجر ایرانی شناسایی شده است.

به گفته پلیس استرالیا مظنون گروگان‌گیری یک پناهنده ۵۰ ساله ایرانی به نام محمد حسن منطقی است که نام خود را به هارون مونس تغییر داده و به "شیخ هارون" شهرت دارد.

به فاصله کوتاهی پس از این خبر سخنگوی وزارت امور خارجه ایران گروگان گیری در سیدنی را محکوم کرد: "توسل به شیوه‌های ضد انسانی و ایجاد رعب و وحشت به‌نام دین رحمانی اسلام تحت هیچ شرایطی توجیه‌پذیر نیست."

به گزارش ایسنا مرضیه افخم با ابراز تعجب از انتشار "اخبار غیردقیق و ناقص" در مورد پناهنده ایرانی که نامش به عنوان مظنون گروگان‌گیری مطرح شده، گفت: "سوابق و شرایط روحی - روانی این فرد که نزدیک به دو دهه قبل به استرالیا پناهنده شده، مکرراً با مقامات استرالیا مطرح شده است و وضعیت وی برای مسوولان ذی‌ربط آن کشور کاملا روشن بوده است."

در حادثه چهار نفر هم زخمی شدند از جلمه یک مامور پلیس که هدف اصابت ساچمه های تفنگ قرار گرفت.

بخش مرکزی شهر سیدنی از زمان شروع گروگان گیری در صبح دوشنبه به وقت استرالیا درحالت اضطراری قرار گرفت و بسیاری از مراکز تعطیل شدند.

گروگانگیر دو نفر از گروگان ها را وادار کرده بود یک پرچم سیاه رنگ اسلامی را پشت پنجره کافه لینت نگاه دارند.

گفته می شود که محمد حسن منطقی در سال ۱۹۹۶ در استرالیا پناهندگی سیاسی گرفت و اخیرا با اتهاماتی روبرو شده بود و با قرار وثیقه آزاد بود.

مرگ دو گروگان، یک مرد ۳۴ ساله و یک زن ۳۸ ساله، پس از انتقال آنها به بیمارستان اعلام شد. محمد حسن منطقی هم جزو کشته هاست.

تونی ابت نخست وزیر استرالیا گفت که "حادثه هولناک" سیدنی "فاجعه ای غیرقابل وصف" است و این "اصطکاک با تروریسم" درس هایی برای استرالیا دارد.

او گفت: "این رویدادها نشان می دهد که حتی کشوری به آزادی، گشادگی و سخاوتمندی مثل ما در مقابل خشونت هایی که انگیزه سیاسی دارد آسیب پذیر است اما همچنین نشان می دهد که... ما آماده پاسخ هستیم."

قرار است پرچم ها در سراسر کشور به احترام قربانیان به حالت نیمه برافراشته درآید.

'حادثه منفک'

سه زن هم دچار جراحاتی شده اند اما جانشان در خطر نیست.

تونی ابت نخست وزیر استرالیا در پیامی در توئیتر گفت:‌ "در غم و درد خانواده های دو گروگان کشته شده، زخمی ها و سایر گروگان ها شریک هستیم و برایشان دعا می کنیم."

اندرو سیپیون رئیس پلیس کشوری گفت که این یک 'حادثه منفک' بوده است.

او گفت که وضعیت هفده گروگان از جمله کسانی که پیشتر موفق به گریز شدند روشن شده است.

رسانه های محلی گزارش دادند که کماندوهای گردان سلطنتی استرالیا پس از شلیک گلوله هایی توسط مرد مسلح به ساختمان یورش بردند.

رئیس پلیس از مردم خواست از "گمانه زنی" در مورد آنچه در داخل کافه اتفاق افتاده خودداری کنند و گفت پلیس بر این باور بود که اگر حمله نمی کرد جان تعداد بیشتری از گروگان ها در خطر بود.

چندین نفر از گروگان ها پس از ساعت دو سه شنبه به وقت محلی (۱۵:۰۰ روز دوشنبه به وقت گرینویچ) از کافه فرار کردند.

دقایقی بعد کماندوها به داخل مغازه یورش بردند و با انداختن بمب های صوتی ظاهرا شروع به تیراندازی کردند.

صحنه های فرار گروگان ها و زخمی ها به طور زنده از تلویزیون ها پخش می شد.

رئیس پلیس استرالیا پایان گروگان گیری را در ساعت ۲:۴۴ به وقت محلی اعلام کرد.

'شخصی منزوی'

پنج گروگان هم دوشنبه بعد از ظهر به وقت محلی موفق به فرار از طریق یک خروجی اضطراری شده بودند.

محمد حسن منطقی با اتهام یاری رساندن به قتل همسر سابقش روبرو و با قرار وثیقه آزاد بود. او همچنین با بیش از ۴۰ مورد اتهام تعرض جنسی و نامناسب روبرو بود.

او همچنین در ارتباط با ارسال نامه های توهین آمیز برای خانواده های سربازان استرالیایی کشته شده در جنگ مجرم شناخته شده بود.

او خود را در یک وبسایت یک مسلمان شیعه که به اسلام سنی گرویده توصیف کرده بود و وکیل سابقش او را آدمی "منزوی" توصیف می کرد.

یکی از درخواست ها او در جریان گروگان گیری این بود که پرچم سیاه گروه دولت اسلامی (داعش) به دست او رسانده شود.

گروهی از مردم استرالیا که می گویند نگران واکنش های منفی نسبت به مسلمانان هستند پیشنهاد حفاظت از مسلمانان در جریان حمل و نقل های شهری را داده اند. این ایده تحت عنوان illridewithyou در توئیتر مطرح شده است.

دفتر نخست وزیری در محله مارتین پلیس که حادثه در آن روی داد قرار دارد.