شرکت اپل در محافظت از کارگرانش 'کوتاهی کرده است'

برنامه پانوراما کارگرانی را نشان می‌دهد که وسط کار از خستگی خواب‌شان می‌برد.
توضیح تصویر،

برنامه پانوراما کارگرانی را نشان می‌دهد که وسط کار از خستگی خواب‌شان می‌برد.

تحقیق پنهانی برنامه پانورامای بی‌بی‌سی از شرایط بد کارگران در کارخانه‌های تولیدکننده محصولات اپل در چین، پرده برداشته است.

فیلمبرداری از خط تولید آیفون شش نشان می‌دهد اپل در عمل به وعده‌های خود در مورد حمایت از کارگرانش کوتاهی کرده است.

یافته‌های برنامه پانورامای بی‌بی‌سی نشان می‌دهد که استانداردهای مربوط به ساعت کار کارگران، کارت شناسایی، محل اقامت، جلسات کاری و کارگران خردسال، در کارخانه‌های پگاتورن نقض شده است.

شرکت اپل اما گفته است به شدت با نتیجه‌گیری برنامه پانوراما مخالف است.

فیلم پخش شده در این برنامه، کارگران خسته‌ای را نشان می‌دهد که در شیفت‌های ۱۲ ساعته در کارخانه‌های پگاتورن در حاشیه شانگهای از شدت خستگی خواب‌شان می‌برد.

یکی از گزارشگران برنامه که در پوشش کارگر در بخش تولید قطعات کامپیوترهای اپل مشغول بود، باید ۱۸ ساعت متوالی کار می کرد و به درخواست‌های مکررش برای داشتن یک روز تعطیلی توجهی نمی‌شود.

گزارشگری دیگر که طولانی‌ترین شیفت کاری‌اش ۱۶ ساعت بوده می‌گوید: "هربار که به خوابگاه برمی‌گشتم، نمی‌خواستم قدم از قدم بردارم. با وجود احساس گرسنگی هم توانی برای بلند شدن نداشتم. تنها چیزی که می‌خواستم، این بود که دراز بکشم و استراحت کنم. حتی از شدت استرس، شب‌ها هم نمی‌توانستم بخوابم."

"بهبود مستمر"

شرکت اپل درخواست مصاحبه برنامه پانوراما را رد کرده اما در بیانیه‌ای گفته "ما می‌دانیم که هیچ شرکتی به اندازه اپل شرایط کاری ایمن و مناسب را تضمین نمی‌کند."

"ما برای جبران کمبودها با تولیدکنندگان‌مان همکاری می‌کنیم و شاهد بهبود مستمر و چشمگیر اوضاع هستیم اما می‌دانیم هنوز کارهای زیادی برای انجام دادن داریم."

اپل همچنین "چرت زدن" کارگران در وقت استراحت‌شان را رفتاری بسیار عادی توصیف کرده اما گفته شواهدی را که نشان بدهد آنها هنگام کار "خوابشان می برد" را بررسی خواهد کرد.

براساس این بیانیه، اپل ساعت‌های کار بیش از یک میلیون کارگر را بررسی کرده و کارگران کارخانه "پگاتورون" به طور متوسط ۵۵ ساعت در هفته کار کرده‌اند.

به طور استاندارد هر کارگر باید حداکثر ۴۰ ساعت در هفته کار کند.

توضیح تصویر،

اپل می گوید که هیچ شرکتی به اندازه آنها شرایط ایمن برای کارگران تضمین نمی کند

شرایط وخیم در کارخانه‌های چین در سال ۲۰۱۰ به دنبال خودکشی ۱۴ کارگر در فاکس‌کان، بزرگترین تولید کننده محصولات اپل، در صدر خبرها قرار گرفت.

در پی این خودکشی‌ها، شرکت اپل مجموعه استانداردهایی را منتشر کرد و در آن چگونگی رفتار با کارگران را مشخص کرد.

اپل همچنین بخشی از خط تولید خود را به کارخانه‌های "پگاترون" در حومه شانگهای منتقل کرد.

حالا اما گزارش پنهانی برنامه "پاناروما" فاش کرده‌ که این استانداردها به طور معمول در سطح کارخانه‌ نقض شده است.

این گزارش می‌گوید اضافه کاری قرار است داوطلبانه باشد، اما هیچ گزینه‌ای به کارگران پیشنهاد نشده است.

علاوه بر ساعت‌های کاری اضافه بر سازمان، یک کارگر مجبور بوده که قبل و پس از کار در جلساتی حاضر شود که پولی بابت آن پرداخت نمی‌شد.

محل اقامت یک گزارشگر دیگر یک اتاق تنگ بود که باید با ۱۲ کارگر دیگر به صورت مشترک در آن زندگی می‌کرد.

اپل می‌گوید که معضل ازدحام بیش از حد خوابگاه برطرف شده و از تامین‌کنندگان‌اش نیز خواسته است که اگر موردی از عدم پرداخت برای جلسات کاری وجود دارد، دستمزدهای عقب‌افتاده را جبران کند.

"پگاتورن" نیز اعلام کرده است که به دقت ادعاهای برنامه "پاناروما" را بررسی خواهد کرد و درصورت وجود هرگونه قصور در تسهیلات، در این مورد اقدام خواهد کرد.

در بیانیه این کارخانه آمده "تندرستی و امنیت کارگران از اولویت‌های مهم ما محسوب می‌شود. ما استانداردهای بسیار بالایی را برقرار می‌کنیم، آموزش‌های دقیقی برای مدیران و کارگران ارائه می‌شود و مامورینی خارج از شرکت به طور منظم از این تسهیلات بازدید می‌کنند تا زمینه‌ بهبود شرایط فراهم شود".

شرایط خطرناک

"پاناروما" همچنین به جزیره "بانکا" در اندونزی، جایی که دیگر حلقه تامین‌کننده اپل در آن قرار دارد، سفر کرده است.

اپل می‌گوید که درباره بهره‌برداری از مواد معدنی، قواعد اخلاقی را اجرا می‌کند، اما برنامه پاناروما شواهدی یافته است که نشان می‌دهد مقادیری قلع که از معادن غیرقانونی بهره‌برداری می‌شود، به چرخه تولید این شرکت راه پیدا کرده است.

تصاویر برنامه نشان می‌دهد که کودکان، با دست و در شرایط بسیار خطرناکی، سنگ معدن قلع را بیرون می‌کشند. آن هم در معادنی که دیوارهای شنی یا گلی فرو بریزد، معدن‌کاران زنده زنده دفن خواهند شد.

در برنامه پانوراما ریانتو، پسربچه ۱۲ ساله را می‌بینیم که با پدرش در قعر ۷۰ فوتی (۲۱ متری) یک صخره‌ شنی کار می‌کند.

او می‌گوید: "من نگران رانش زمین هستم. از قعر تا سطح زمین همیشه در حال لغزش است. پس هر آن احتمال دارد که رانش زمین اتفاق بیفتد."

"پاناروما" همچنین با گروهی همراه می‌شود که قلع را از منطقه‌ای که ریانتو در آن کار می‌کند، جمع‌آوری می‌کنند.

یکی از آنها می‌گوید قلع را به یک کارخانه‌ ذوب قلع می‌فروشد که نامش در فهرست تامین‌کنندگان اپل وجود دارد.

یوهان مرود، مدیر یکی از کارخانه‌های ذوب قلع که در فهرست شرکت‌های اپل قرار دارد، می‌گوید ۷۰ درصد قلعی که صادر می‌شود از معادن کوچک استخراج می‌شود.

به گفته او "در کارخانه ذوب قلع محصولات معادن بزرگ و کوچک با هم مخلوط می‌شوند و هیچ راهی برای پی بردن به اینکه کدام مواد قانونی و کدامیک غیرقانونی است وجود ندارد".

اپل وضعیت در جزیره بانکا را بسیار پیچیده توصیف می‌کند، چراکه ده‌ها هزار معدن‌کار، قلع را از طریق واسطه‌ها می‌فروشند.

این شرکت می‌گوید: "ساده‌ترین روش می‌تواند این باشد که اپل به طور یکجانبه از پذیرش هر نوع قلع که از معادن اندونزی می‌آید، سر باز بزند. این کار آسانی است و قطعاً ما را از انتقادها مصون نگه می‌دارد. این راه البته سست و بزدلانه هم خواهد بود، چراکه هیچ گامی برای بهبود شرایط برداشته نمی‌شود. انتخاب ما این است که متعهد باشیم و تلاش کنیم شرایط را در خود منطقه تغییر بدهیم."