پیشمرگ‌های کرد عراق بخش‌هایی از شهر سنجار را پس گرفتند

حق نشر عکس AP
Image caption مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان عراق از کوه‌های اطراق سنجار بازدید کرد

نیروهای پیشمرگ کرد عراق با حمایت جنگنده‌های کشورهای ائتلاف به رهبری آمریکا در حال پیشروی در داخل شهر سنجار (شنگال) در شمال عراق در نزدیکی مرز سوریه هستند.

مسعود بارزانی رئیس اقلیم کردستان عراق امروز یکشنبه ۲۱ دسامبر در بازدید از کوه‌های اطراف سنجار با اعلام شکسته شدن کامل محاصره این منطقه گفت که در عرض ۴۸ ساعت گذشته، نیروهای کرد کنترل دو مسیر اصلی کوهستانی را در اختیار گرفته‌اند.

به گفته آقای بارزانی "بخش بزرگی از مرکز شهر سنجار هم آزاد شده، در حالی که گرفتن مرکز شهر جزئی از برنامه اولیه عملیات نبوده است."

شهر سنجار که ساکنان آن عمدتا پیروان آیین ایزدی هستند، اوایل تابستان به اشغال شبه‌نظامیان گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) در آمد.

هزاران ایزدی و سایر آوارگان عراقی در آنجا به تله افتاده بودند.

امدادرسانی به ایزدی‌ها

مسعود بارزانی پیشروی نیروهای پیشمرگ را ستود.

حق نشر عکس Reuters
Image caption پیشمرگ‌های کرد در شمال کوهستان سنجار

او گفت:‌ "به لطف خدا همه جاده ها را باز کرده و کنترل می کنیم و محاصره کوه سنجار را شکسته ایم."

مقام های کرد ابتدا روز جمعه اعلام کردند که محاصره داعش بر کوه سنجار را شکسته اند.

اکنون کاروان های تدارکاتی می توانند خود را به غیرنظامیانی که هنوز در این کوه هستند برسانند.

ژیار گل، خبرنگار بی‌بی‌سی فارسی در منطقه می‌گوید که نبردی سنگین در داخل و اطراف سنجار در جریان است و پیشمرگ‌های کرد پیش‌بینی می‌کنند که در مدت کوتاهی کنترل شهر را به دست بگیرند.

به گفته خبرنگار ما، برای اولین بار طی ماه‌های گذشته امدادگران توانسته‌اند خود را به مناطق کوهستانی سنجار برسانند که ایزدی‌ها بعد از حمله داعش در آن گرفتار شده بودند.

بسیاری از ساکنان سنجار که بعد از حمله داعش از شهر گریختند، در کوه‌های اطراف پراکنده بودند و به دلیل محاصره منطقه و نبودن امکان کمک‌رسانی در وضعیت بسیار وخیمی به سر می‌بردند.

عملیات بازپس‌گیری سنجار از هفته گذشته آغاز شد و نیروهای پیشمرگ کرد موفق شدند طی چند روز مسیرهای کوهستانی اطراف شهر را در اختیار بگیرند.

آمریکا گفت که روز یکشنبه ۱۳ حمله هوایی در عراق انجام داده که چهار مورد آنها علیه اهداف داعش در سنجار بود.

آمریکا و سایر کشورهای غربی در کنار تعدادی از کشورهای عربی ائتلافی برای مقابله با داعش تشکیل داده اند که حملات هوایی آن در ماه اوت آغاز شد.

به گفته ژیار گل سفر آقای بارزانی به منطقه جنبه نمادین داشت تا نشان دهد که این ناحیه ایمن شده است.

به گفته او بسیاری از پناهجویان ایزدی در اردوگاه ها از چشم انداز امکان بازگشت به روستاهایشان بسیار شاد هستند اما نیروهای پیشمرگ می گویند که این روستاها به دلیل بمب های کار گذاشته شده توسط داعش هنوز ایمن نیست.

ضدعملیات نیروهای کرد اوایل چهارشنبه شروع شد و شدیدترین دور حملات هوایی آمریکا و نیروهای ائتلافی را به همراه داشت.

در کارزار نبرد، حدود هشت هزار جنگجوی پیشمرگ از دو سو حمله کردند که به گفته آنها باعث گشایش یک دالان بزرگ برای خروج اقلیت ایزدی و سایرین از آنجا شد.

اگر کردها موفق به گرفتن سنجار شوند، یک خط ارتباطی مهم میان سرزمین های تحت اشغال داعش در سوریه و موصل دومین شهر بزرگ عراق که در ماه ژوئن به تصرف داعش در آمد را قطع کرده اند.

مطالب مرتبط