خدمات اینترنتی در کره شمالی 'تا حدودی' برقرار شد

حق نشر عکس EPA
Image caption دسترسی به خدمات اینترنتی در کره شمالی بسیار محدود است

خدمات اینترنتی در کره شمالی پس از چند ساعت بار دیگر برقرار شده است.

صبح سه‌شنبه، ۲ دی (۲۳ دسامبر)، کارشناسان آمریکایی گزارش کردند که کره شمالی بار دیگر از برخی خدمات اینترنتی برخوردار شده است هر چند منابع رسمی کره شمالی در این مورد اظهارنظری نکرده‌اند.

پیشتر، گزارش شده بودند که خدمات اینترنتی در کره شمالی به طور کامل از دسترس خارج و ارتباط تلفنی خارجی با آن کشور نیز کاملا قطع است.

آسوشیتدپرس به نقل از منابع خود در کره جنوبی گفته است که وبسایت خبرگزاری دولتی کره شمالی و روزنامه "بودونگ سینمون" که برای ساعاتی خارج از دسترس بود بار دیگر قابل دسترس است. این خبرگزاری در جدیدترین گزارش خود، خبر بازدید کیم جونگ اون، رهبر جمهوری خلق کره از یک مرکز تولید ماهی پرورشی در صبح سه شنبه را منتشر کرده است.

قطع خدمات اینترنتی در کره شمالی چند روز پس از آن روی داد که مقامات آمریکایی دولت کره شمالی را مسئول حملات سایبری به شرکت سونی پیکچرز معرفی کردند. قرار بود این شرکت فیلمی طنزآمیز با نام "مصاحبه" را در مورد رهبر کره شمالی پخش کند اما پس از وقوع حملات سایبری، پخش این فیلم را به تعویق انداخت.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، از اقدام "اشتباه" این شرکت در خودداری از پخش فیلم انتقاد کرده و گفته بود که نسبت به چنین حملاتی واکنش "متناسب" نشان داده خواهد شد.

حق نشر عکس AFP
Image caption رئیس جمهوری آمریکا لغو پخش فیلم مصاحبه را تسلیم دربرابر دیکتاتوری توصیف کرد

آقای اوباما افزوده بود که اگر "دیکتاتوری در یک گوشه دنیا" بتواند با تهدید، مانع از انتشار یک فیلم طنزآمیز شود، در آینده ممکن است با توسل به تهدید و ارعاب، در صدد برآید در کشورهای آزاد جهان سانسور برقرار کند.

کارشناسان کامپیوتری آمریکایی گفته‌اند که قطع اینترنت در کره شمالی به شکلی ناگهانی شروع شد و به سرعت گسترش یافت اما پس از حدود ۹ ساعت، نشانه‌هایی از فعالیت مجدد آن مشاهده شد.

اگرچه منابع خبری معتقدند که بین قطع خدمات اینترنتی در کره شمالی و حمله به وبسایت سونی پیکچرز رابطه‌ای وجود دارد اما مقامات آمریکایی از اظهارنظر در مورد این واقعه و احتمال دست داشتن دولت این کشور در این "خاموشی" اینترنتی خودداری ورزیده‎‌اند. شامگاه گذشته ماری هارف، سخنگوی وزارت خارجه، گفت که نمی‌تواند گزارش‌های حاکی از قطع شبکه اینترنت در کره شمالی را تایید کند.

حق نشر عکس AFP
Image caption کره شمالی رسما دارای نظام سیاسی "رهبر محور" است و توهین و انتقاد از رهبری جرمی بزرگ محسوب می‌شود

درباره هشدار آمریکا در مورد واکنش به حمله به سایت سونی پیکچرز نیز خانم هارف گفت: "ما در نظر نداریم در مورد جزئیات عملیاتی واکنش محتمل خودمان نسبت به این حمله اظهار نظر کنیم و تنها می‌توانم بگویم که در صورتی که واکنشی وجود داشته باشد، بخشی از آن مشهود و بخشی نیز نامشهود خواهد بود."

هکرها پس از حمله به سونی پیکچرز، اطلاعات داخلی این شرکت را در دسترس عموم قرار دادند. کره شمالی دست داشتن در این حمله را تکذیب کرد اما آن را واکنشی مناسب در قبال "اسائه ادب" نسبت به رهبر آن کشور دانست. مقامات و رسانه‌های کره شمالی پیشتر هم گفته بودند بی احترامی یا انتقاد از رهبر آن کشور "بزرگترین جنایت" نسبت به ملت کره است.

روز شنبه، دولت کره شمالی پیشنهاد کرد که به طور مشترک با آمریکا در مورد حمله سایبری به سونی تحقیق کند اما آمریکا این پیشنهاد را رد کرد و در مقابل به منظور تحقیقات، از چین، که از معدود کشورهای حامی کره شمالی است، دعوت به همکاری کرد. ارتباط اینترنتی کره شمالی با جهان خارج تقریبا به طور کامل از طریق یک شرکت چینی برقرار می‌شود.

حق نشر عکس AP
Image caption ارجاع حکومت کره شمالی به دادگاه کیفری بین‌المللی در دستور کار شورای امنیت قرار گرفت

وزارت خارجه کره شمالی هنگام پیشنهاد تحقیقات مشترک با آمریکا، تهدید کرد بود که "آمریکا باید بداند که در صورت رد پیشنهاد ما، با عواقب بسیار جدی مواجه خواهد شد."

دسترسی به اطلاعات در کره شمالی به شدت محدود است و تنها بخش کوچکی از مردم که عمدتا وابستگان به حکومت هستند، از خدمات اینترنتی، آنهم عمدتا از طریق اینترانت ملی برخوردار هستند. دولت کره شمالی اطلاعات موجود در اینترنت را مغایر موازین اخلاقی و منافع ملی این کشور و ابزاری برای دشمنی با نظام سیاسی و ملت کره معرفی می‌کند.

روز گذشته، شورای امنیت سازمان ملل متحد تصمیم گرفت تا توصیه مجمع عمومی سازمان در مورد ارجاع پرونده حکومت کره شمالی به دادگاه کیفری بین‌المللی را در دستور کار شورا قرار دهد. چند روز پیش، مجمع عمومی سازمان ملل با تصویب قطعنامه‌ای، از شورای امنیت خواسته بود تا از دادگاه کیفری بین‌المللی بخواهد متصدیان حکومت کره شمالی را به اتهام جنایت علیه بشریت تحت پیگرد قرار دهد.

حامیان طرح پیگرد کیفری کره شمالی گفته‌اند که حکومت این کشور به دلیل نقض حقوق و سرکوب مردم خود مرتکب جنایت علیه بشریت شده و باید مجازات شود. در عین حال، با توجه به روابط روسیه و چین با کره شمالی، احتمال دارد این دو کشور قطعنامه احتمالی در مورد ارجاع پرونده کره شمالی به دادگاه کیفری را وتو کنند.

مطالب مرتبط