'بیش از ۴۰ غیرنظامی' در حملات هوایی سوریه به داعش کشته شدند

حق نشر عکس AP

فعالان سوری می‌گویند که حملات هوایی ارتش سوریه به مناطق تحت کنترل گروه موسوم به 'دولت اسلامی' (داعش) در شمال شرقی سوریه، به کشته شدن بیش از ۴۰ غیرنظامی منجر شده است.

به گفته فعالان سوری، هلیکوپترها و هواپیماهای ارتش سوریه شب گذشته به شهرهایی در شمال حلب حمله کرده و بمب‌های بشکه‌ای بر این مناطق ریخته‌اند.

آن طور که فعالان سوری می‌گویند، دولت سوریه در سه روز اخیر به طور کم‌سابقه‌ای حملات خود را به مواضع 'دولت اسلامی' تشدید کرده است.

در عین حال آمریکا و کشورهای عضو ائتلاف ضدداعش نیز با استفاده از جنگنده، بمب‌افکن و پهپادهای خود ۱۶ هدف را در مناطق تحت کنترل داعش مورد حمله قرار دادند.

بیشتر این حملات در نزدیکی شهر کردنشین کوبانی بوده است، اهدافی هم در عراق مورد حمله هوایی قرار گرفته است.

دو روز پیش، پس از سرنگون شدن یک جنگنده اردنی خلبان آن، معاذ الکساسبه، به اسارت پیکارجویان داعش در آمد. اسارت خلبان ائتلاف ضد داعش

ابتدا اعلام شده بود که نیروهای داعش این هواپیما را سرنگون کرده‌اند، اما بعدتر آمریکا اعلام کرد که این هواپیما توسط داعش ساقط نشده است.

نگرانی‌های زیادی درباره سرنوشت خلبان اردنی ابراز شده است. پدر او هم از نیروهای داعش خواسته است تا پسرش را آزاد کنند. او گفته که فرزندش "مهمانی است بین برادران ما در دولت اسلامی سوریه."

یوسف الکساسبه از "میزبانان" پسرش خواسته است تا با او "به خوبی رفتار کنند."

حق نشر عکس EPA
Image caption معاذ الکساسبه