رهبر کره شمالی مذاکره مشروط با رهبران کره جنوبی را پیشنهاد کرد

حق نشر عکس AFP
Image caption کیم جونگ اون سنت سخنرانی به مناسبت سال نو را احیا کرده است

رهبر کره شمالی از گفتگو با مقامات ارشد کره جنوبی استقبال کرده است.

کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی در سخنانی که به مناسبت سال نو از تلویزیون آن کشور پخش شد گفت که دلیلی نمی‌بیند که با مذاکره با رئیس جمهوری کره جنوبی مخالف باشد اما تاکید ورزید که به دلیل وجود "جو بی‌اعتمادی" همچنان برنامه تقویت بنیه نظامی و دستیابی به "ظرفیت هسته‌ای" را دنبال خواهد کرد.

کیم جونگ اون همچنین گفت که جمهوری دموکراتیک خلق کره در نظر دارد همراه با افزایش توان نظامی خود، برنامه توسعه و تنوع بخشیدن به ساختار اقتصادی در جهت افزایش خودکفایی و بهبود سطح زندگی مردم کره شمالی را اجرا کند.

وی گفت: "ما متعقدیم که می‌توانیم مذاکرات در سطح بالای حکومتی با کره جنوبی را که به حالت تعلیق درآمده یا گفتگو پیرامون موضوعات مشخص را از سر بگیریم با این شرط که کره جنوبی واقعا در صدد بهبود روابط شمال - جنوب از طریق گفتگو باشد، و اگر شرایط مساعدی وجود داشته باشد، حتی مذاکراتی در سطح رهبران دو کشور را هم امکانپذیر می‌دانیم. "

رهبر کره شمالی در عین حال یادآور شد که محور اصلی سیاست حکومت این کشور "اولویت نظامی" است و از کره جنوبی و ایالات متحده به خاطر برگزاری مانور مشترک نظامی انتقاد کرد و آن را اقدامی تحریک آمیز با هدف آمادگی جهت تجاوز به خاک کره شمالی خواند.

حق نشر عکس AFP
Image caption رهبر محور نظام حکومتی کره شمالی و ارتش قدرتمندترین نهاد این نظام محسوب می‌شوند

او گفت که کره جنوبی باید "هرگونه توطئه برای جنگ" علیه کره شمالی را کنار بگذارد و در راستای کاهش تنش و استقرار صلح در شبه جزیره کره تلاش کند و ایالات متحده هم باید هر چه سریع‌تر "رویکرد خصمانه" و "توطئه چینی برای تجاوزگری" علیه کره شمالی را تغییر دهد.

در این سخنرانی سی دقیقه‌ای، کیم جونگ اون گفت که باید کوشید تا "اقتصادی دانش محور" در کره شمالی شکل بگیرد و رفاه عمومی از طریق پیشرفت علمی و فنی افزایش یابد.

پیام تلویزیونی کیم جونگ اون سومین سخنرانی به مناسبت سال جدید میلادی از زمان آغاز زمامداری او بود. پدر او، کیم جونگ ایل، رهبر سابق کره شمالی، ترجیح می‌داد کمتر در انظار عمومی ظاهر شود اما پدر بزرگش، کیم ایل سونگ، پایه‌گذار جمهوری دموکراتیک خلق کره، هر ساله به مناسبت سال جدید، سخنانی ایراد می‌کرد.

حق نشر عکس AFP
Image caption اطاعت و ستایش از رهبری وظیفه تمامی شهروندان کره شمالی است

در کره شمالی، رهبر دارای قدرت و اختیارات وسیعی است و ستایش و اطاعت از او وظیفه‌ای نه تنها برای مقامات حکومتی بلکه برای همه مردم محسوب می‌شود. در عین حال، نظامیان دارای قدرت و نفوذ گسترده‌ای در حکومت کره شمالی هستند و بخش عمده‌ای از بودجه و امکانات اقتصادی این کشور به نظامیان و برنامه‌های آنان اختصاص می‌یابد.

برنامه موشکی و هسته‌ای کره شمالی باعث وضع تحریم‌های گسترده بین‌المللی و انزوای این کشور شده و برای اقتصاد ضعیف آن نتایج ویرانگیری به بار آورده است.

پیشنهاد کیم جونگ اون برای از سرگیری تماس با کره جنوبی در حالی مطرح می‌شود که اخیرا مجمع عمومی سازمان ملل متحد با تصویب قطعنامه‌ای، حکومت کره شمالی را، در کنار حکومت‌های ایران و سوریه، به خاطر آنچه که نقض فاحش حقوق بشر خوانده شده است به شدت محکوم کرد.

سازمان ملل همچنین خواسته است تا شورای امنیت با تصویب قطعنامه‌ای، دادگاه بین‌المللی کیفری را موظف کند تا رهبران کره شمالی را به اتهام جنایت علیه بشریت تحت پیگرد قرار دهد هر چند با توجه به حمایت چین و روسیه از کره شمالی، ممکن است این دو کشور مانع از تصویب چنین قطعنامه‌ای در شورای امنیت شوند.

مطالب مرتبط