قزاقستان به پنج زندانی گوآنتانامو پناه داد

حق نشر عکس AFP

پنتاگون، وزارت دفاع آمریکا، اعلام کرده پنج نفر از زندانیان بازداشتگاه گوآنتانامو که بیش از یک دهه را در این زندان سپری کردند، با قبول دولت قزاقستان، برای ادامه زندگی به این کشور فرستاده شده‌اند.

بنابر این گزارش، سه شهروند یمن و دو شهروند تونس که پیش تر در پاکستان به ظن همکاری با گروه القاعده بازداشت شده بودند و هیچ‌گاه در دادگاهی محاکمه نشدند و اکنون پنتاگون می‌گوید آنها "دیگر تهدیدی برای آمریکا محسوب نمی‌شوند".

با ارسال این گروه از زندانیان، شمار متهمانی که در سال ۲۰۱۴ از گوآنتانامو رها شدند به ۲۸ نفر می‌رسد که بیشترین رقم طی شش سالی است که باراک اوباما به قدرت رسیده است.

تعطیلی زندان گوآنتانامو یکی از شعارهای اصلی حقوق بشری باراک اوباما در سال ۲۰۰۹ و پس از ورود به کاخ سفید بود.

او سال گذشته در سخنرانی سنتی خود در میان نمایندگان کنگره آمریکا خواسته بود که با طرف شدن مشکلات قانونی، سال ۲۰۱۴ به سال بسته شدن بازداشتگاه گوآنتانامو تبدیل شود.

اما تنها در ماه آخر سال ۲۰۱۴ بود که بیشترین تعداد (در مجموع نفر۱۵) از این زندانیان توانستند بعد از سالها به بیرون از جزیره گوآنتانامو قدم گذارند.

این نخستین بار است که قزاقستان پذیرای زندانیانی از گوآنتانامو شده است و مقام‌های آمریکایی می‌گویند برای قانع کردن این کشور، ماهها میان واشنگتن و آستانه رایزنی شده است.

در اوایل ماه دسامبر گذشته هم چهار نفر از بازداشت شدگان گوآنتانامو به افغانستان تحویل داده شدند و کمی بعد شش نفر دیگر به اروگوئه فرستاده شدند.

________________________________________________

اسامی پنج زندانی راهی شده به قزاقستان:

  • عاصم ثابت عبدالله الخالقی - ۴۶ ساله شهروند یمن
  • محمد علی حسین - ۳۶ ساله شهروند یمن
  • صبری محمد القریش - ۴۴ ساله شهروند یمن
  • عادل الحاکمی - ۴۹ ساله شهروند تونس
  • عبدالله بن علی ال لطفی - ۴۸ ساله شهروند تونس

________________________________________________

اکنون با ارسال این پنج نفر به قزاقستان، شمار بازداشتیان باقی مانده در گوآنتانامو به ۱۲۷ نفر کاهش پیدا می‌کند.

پنتاگون علت بازگردانده نشدن این افراد به زادگاه شان را اعلام نکرده اما بنابر قوانین ایالات متحده این کشور نمی‌تواند زندانیان را به کشورهایی که "ناامن و بی‌ثبات" محسوب می‌شوند بازگرداند.

مطالب مرتبط