مقام‌های مصری تهدید یک وکیل حقوق بشر را تکذیب کردند

حق نشر عکس Reuters
Image caption امل علم الدین (کلونی) وکالت یکی از سه روزنامه‌نگار الجزیره را به عهده دارد

مقام‌های مصری گزارش‌های منتشر شده در مورد تهدید به بازداشت یک وکیل حقوق بشر را شایعه دانسته و آن را تکذیب کردند.

پیش از این گفته شده بود که مقام‌های مصری به امل علم‌الدین (کلونی) که از نظام قضایی مصر به دلیل زندانی کردن روزنامه‌نگاران شبکه الجزیره انتقاد کرده بود هشدار داده‌اند که در صورت ورود به این کشور بازداشت خواهد شد.

یک منبع مصری دولت مصر در بیانیه‌ای کوتاهی اعلام کرد که خبر هشدار به امل علم‌الدین (همسر جورج کلونی) درباره ورود به مصر "نادرست است و واقعیت ندارد."

یک مقام امنیتی در فرودگاه قاهره گفته است که از موضوع منع ورود امل علم‌الدین به کشور بی اطلاع است. او گفته دسترسی به این اطلاعات ممکن نیست و این گونه موارد "تنها زمانی روشن می‌شود که فرد در حال سفر به کشور باشد یا وارد کشور شده باشد."

امل علم الدین (کلونی) وکالت محمد فهمی یکی از سه روزنامه‌نگار الجزیره را به عهده دارد که در مصر به حمایت از گروه اخوان المسلمین که غیرقانونی اعلام شده، متهم‌اند و به هفت تا ده سال زندان محکوم شده‌اند.

به تازگی دادگاه عالی مصر، حکم زندان سه خبرنگار شبکه تلویزیونی الجزیره را لغو کرده و دستور محاکمه مجدد آنها را صادر کرده است.

خانم علم‌الدین پس از حضور در جلسه دادگاه به روزنامه گاردین گفته که این سه روزنامه‌نگار قربانی نقص دستگاه قضایی در مصر هستند و من این موضوع را در گزارشی که سال ۲۰۱۴ منتشر کرده‌ام نوشته‌ام.

حق نشر عکس AP
Image caption علم الدین گفته سه روزنامه‌نگار الجزیره قربانی نقص دستگاه قضایی مصر هستند

امل علم‌الدین به این روزنامه گفته که مقام‌های مصری مانع از انتشار گزارش او شده‌اند و پرسیده‌اند که آیا در این گزارش به ارتش، قوه قضاییه و دولت انتقاد شده‌ است؟ و بعد از پاسخ مثبت من آنها مرا تهدید به بازداشت کردند.

به نوشته گاردین در گزارشی که امل علم‌الدین یکی از نویسندگانش بوده و از طرف انجمن بین‌المللی وکلا تهیه شده تاکید شده که سیستم قضایی مصر چنان که باید مستقل نیست و مسئولان وزارت دادگستری بر قضاتی که قرار است مستقل باشند، اعمال نفوذ می‌کنند.

امل علم الدین (کلونی) در گزارش خود ادعا کرده است که این شرایط به مسئولین اجازه می‌دهد که "برای قضاوت در مورد پرونده‌های سیاسی خاص، قضات معینی را انتخاب کنند و موضوع پرونده سه روزنامه‌نگار الجزیره یکی از مواردی است که با نفوذ دولت برای متهمین احکام سنگین صادر شده است."

مطالب مرتبط