روسیه به کسانی که 'اختلال جنسی' دارند گواهینامه رانندگی نمی‌دهد

حق نشر عکس AFP
Image caption روسیه به افراد تراجنس و تراجنسیتی گواهینامه رانندگی نمی‌دهد

روسیه افراد تراجنس و تراجنسیتی را در فهرست سیاه برای دریافت گواهینامه رانندگی قرار داده و اعلام کرده آنها واجد شرایط دریافت این مدرک نیستند.

تراجنسی به کسانی گفته می‌شود که هویت جنسی متناقض دارند و تراجنسیتی وضعیتی است که فرد هویت جنسیتی یا سیمای جنسیتی‌اش با جنسیت مشخص شده‌اش مطابقت نداشته باشد.

بر اساس مقررات تازه در روسیه، فتیش، بدن‌نمایی و چشم‌چرانی هم در رده "اختلال‌های روانی" دسته بندی‌شده‌اند و صدور گواهینامه رانندگی برای افراد دارای این "اختلال‌"ها ممنوع شده است.

اعتیاد به قمار و جنون دزدی هم در این فهرست هستند.

دولت ادعا کرده سخت گیری‌های پزشکی را افزایش داده تا تصادف‌های جاده‌ای بیش از حد روسیه کاهش بیابد.

روانپزشکان و وکلای حقوق بشری روسیه این اقدام دولت را محکوم کرده‌اند.

این اقدام دولت روسیه در شرایطی صورت می‌گیرد که شکایت‌های بین‌المللی در مورد آزار و اذیت فعالان حقوق همجنسگرایان در این کشور مطرح شده است.

در سال ۲۰۱۳ دولت روسیه "ترویج سبک‌های زندگی غیرسنتی" را ممنوع و غیرقانونی اعلام کرد.

والری اوتاشنکوف از انجمن روانپزشکان روسیه در گفتگو با بی‌بی‌سی از اعمال این محدودیت‌های تازه برای رانندگی اظهار نگرانی کرد و گفت بعضی از مردم از ترس نقض این ممنوعیت‌ها حاضر به استفاده از کمک‌‌های روانپزشکی‌ نخواهند شد.

انجمن وکلای حقوق بشری روسیه نیز قانون تازه را "تبعیض آمیز" خوانده و گفته از دادگاه قانون اساسی روسیه خواهد خواست تفسیر روشنی از این قانون ارائه دهد. این انجمن در عین حال گفته از سازمان‌های بین المللی حقوق بشر درخواست کمک خواهد کرد.

با این همه اما اتحادیه صنفی رانندگان از این اقدام دولت حمایت کرده است. الکساندر کوتوف رئیس این اتحادیه گفته است که "مرگ و میر در جاده‌های ما بیش از حد زیاد است و به اعتقاد من تصویب مقررات سخت‌گیرانه پزشکی برای متقاضیان کاملا قابل توجیه است."

هر چند که او تایید کرده لازم نیست رانندگان غیرحرفه‌ای هم مشمول این مقررات سختگیرانه شوند.

میخائیل استراخوف یک کارشناس روانپزشکی روس به بی‌بی‌سی گفته است که مفهوم "اختلال‌های شخصیتی" بسیار مبهم است و بعضی اختلال‌ها بر توانایی رانندگی مطمئن افراد تاثیر نمی‌گذارند.

مطالب مرتبط