ده سال زمامداری رئیس جمهوری سریلانکا خاتمه یافت

حق نشر عکس AP
Image caption راجاپاکسا با از دست دادن حمایت طرفداران سابق خود در انتخابات شکست خورد

در پی اعلام نتایج مقدماتی انتخابات ریاست جمهوری سریلانکا، رئیس جمهوری این کشور در اقدامی غیرمنتظره، شکست را پذیرفته و مقر ریاست جمهوری را ترک کرده است.

روز جمعه، ۱۹ دی (۹ ژانویه)، ماهیندا راجاپاکسا، رئیس جمهوری سریلانکا که از ده سال پیش به این سو این مقام را در دست داشته، اعلام کرد که در انتخابات ریاست جمهوری شکست خورده و با تبریک به رقیب انتخاباتی خود، از این سمت کناره گیری کرده است. ساعاتی بعد، مسئول روابط رسانه‌ای آقای راجا پاکسا گفت که وی اقامتگاه ریاست جمهوری را ترک کرده است.

مایتریپالا سیریسنا، نامزد پیروز در این انتخابات، یکی از اعضای سابق کابینه آقای راجاپاکسا است که تنها دو ماه پیش از دولت و حزب حاکم آزادی سریلانکا کناره گرفت و به عنوان نامزد مشترک احزاب و شخصیت‌های مخالف، وارد مبارزات انتخاباتی شد.

ماهیندا راجاپاکسا، ۶۹ ساله، از سال ۲۰۰۵ تا کنون سمت ریاست جمهوری را در اختیار داشته و از مهمترین اقدامات وی در این دوره، شکست نظامی جدایی‌طلبان تامیل در سال ۲۰۰۹ بود هر چند این پیروزی با اتهام بدرفتاری و نقض حقوق بشر توسط نیروهای دولتی همراه شد.رئیس جمهوری سابق در میان اقلیت‌های قومی و دینی سریلانکا از محبوبیت چندانی برخوردار نبود و در چند سال اخیر، برخی از حامیان او از اکثریت سینهالی نیز از افزایش اختیارات و قدرت او و همچنین ناتوانی دولت در حل مشکلات اقتصادی ابراز ناخرسندی می‌کردند.

حق نشر عکس AP
Image caption سیریسنا در اعتراض به رویه رئیس جمهوری سابق از دولت و حزب حاکم کناره گرفته بود

او با استفاده از اکثریت پارلمانی خود توانست محدودیت دو دوره ریاست جمهوری را لغو کند و اختیارات گسترده‌تری را از جمله در زمینه انتصاب برخی مقامات دولتی به دست آورد. هنگامی که رئیس دیوان عالی سریلانکا نسبت به این اقدامات اعتراض کرد، آقای راجاپاکسا با استفاده از اختیارات جدید، او را برکنار کرد.

مخالفان رئیس جمهوری سابق او را به ایجاد "کیش شخصیت" و انتصاب نزدیکانش به سمت های دولتی و نادیده گرفتن تمایل اعضای ارشد حزب متهم کرده و گفته بودند که این رویه باعث رویگردانی مردم و اعضای عادی حزب از او خواهد شد. ظاهرا نارضایی ماهیندا راجاپاکسا عامل خروج رقیب انتخاباتی او از حزب بود. با اینهمه، نتیجه انتخابات اخیر و همچنین آمادگی ماهیندا راجاپاکسا برای کناره گیری سریع از قدرت شگفت آور توصیف شده است.

با آغاز مبارزات انتخاباتی، ناظران خارجی نسبت به برگزاری منصفانه این انتخابات احساس نگرانی می‌کردند اما براساس گزارش‌های رسیده، به نظر می‌رسد که رای گیری با آرامش برگزار شده و با قبول شکست از سوی رئیس جمهوری سابق، امید می‌رود که این کشور شاهد ناآرامی و خشونت پس از انتخابات نباشد. پیش‌بینی‌های قبلی حاکی از آن بود که ماهیندا راجاپاکسا به سادگی خواهد توانست با اتکای به حمایت سینهالی‌های سریلانکا، به سادگی اکثریت آرا را به دست آورد و بار دیگر به قدرت برسد.

حق نشر عکس Getty
Image caption انتخابات با آرامش اما تحت تدابیر امنیتی گسترده برگزار شد

به نظر می رسد که در جریان رای‌گیری، نه تنها تامیل‌ها و اقلیت مسلمان، بلکه شماری از سینهالی‌ها نیز به نامزد مخالف دولت رای دادند.

سریلانکا، که تا سال ۱۹۷۲ سیلان نام داشت، جزیره‌ای واقع در شمال اقیانوس هند است و جمعیت آن به بیش از ۲۰ میلیون نفر می‌رسد.این کشور زمانی مستعمره بریتانیا بود اما در سال ۱۹۴۸ استقلال خود را به دست آورد.

حدود ۷۵ درصد جمعیت این کشور را سینهالی‌ها و حدود ۱۱ درصد را تامیل‌ها تشکیل می‌دهند و مالای‌ها و افراد نژاد مخلوط بومی و اروپایی سایر اقلیت‌های عمده این کشور هستند. دین حدود ۷۰ در صد جمعیت سریلانکا بودایی است و پیروان هندوئیسم و اسلام دو اقلیت دینی اصلی در این کشور هستند. سینهالی و تامیل زبان‌های رسمی این کشور است و انگلیسی نیز به طور وسیع مورد استفاده قرار دارد.

اقتصاد سریلانکا عمدتا به کشت و پردازش محصولات کشاورزی متکی است و به خصوص چای، کائوچو و دارچین از محصولات عمده این کشور محسوب می‌شود.

مطالب مرتبط