اسنودن: ایران حمله استاکس‌نت را تلافی کرد

حق نشر عکس EPA
Image caption ادوارد اسنودن از جاسوسی گسترده سازمان امنیت ملی آمریکا پرده برداشت

ادوارد اسنودن، پیمان‌کار سابق آژانس امنیت ملی آمریکا، در مصاحبه‌ای نادر سخنان تازه‌ای درباره جنگ سایبری آمریکا مطرح کرده و از جمله به موضوع ویروس استاکس‌نت پرداخته است.

او که بخشی از گفتگویش در سایت پی‌بی‌اس منتشر شده و مشروح آن به زودی از تلویزیون نوا پخش خواهد شد گفته است که توان تکنولوژیک ایران به اندازه آمریکا نیست اما آنها هم در مقابل ویروس استاکس‌نت دست به تلافی زدند و به هم‌پیمان‌های آمریکا از جمله شرکت سعودی آرامکو حمله سایبری کردند.

آقای اسندون، پیمانکار پیشین سازمان امنیت ملی آمریکا (ان اس ای) در پی افشای اطلاعات مربوط به طرح‌های فوق محرمانه گردآوری اطلاعات مکالمات دیجیتال شهروندان از ایالات متحده گریخت و در حال حاضر در روسیه زندگی می‌کند.

او گفته " آنها (ایران) ویروس وایپر (برف‌پاک‌ کن) را به این شرکت سعودی آرامکو فرستادند، که البته در مقایسه با دیگر ویروس‌ها در کارزارهای هک سایبری، یک اسباب‌بازی کودکانه به شمار می‌رود. مسئله پیچیده‌ای نیست. شما صرفاً یک کرم (ویروس)، اساساً یک قطعه خودهمانند‌ساز از نرم‌افزاری مخرب را به شبکه‌ ارتباطی هدف می‌فرستید. این ویروس به طور خودکار خودش را در سرتاسر شبکه ارتباطی داخلی تکثیر می‌کند و درنهایت همه دستگاه‌ها را حذف می‌کند. درنتیجه، روز بعد وقتی که کارمندان به محل کارشان می‌روند، چیزی روشن نمی‌شود و کار نمی‌کند و مدتی بیکارند.

سال ۲۰۱۰ گزارش‌هایی از "جاسوسی" یک کرم اینترنتی به نام استاکسنت منتشر شد که تجهیزات هسته‌ای ایران را آلوده کرده بود.

حق نشر عکس
Image caption ادوارد اسنودن می گوید ایران با حمله سایبری به شرکت آرامکو، حمله استاکسنت به تاسیسات هسته ای خود را تلافی کرده است.

کمی بعدتر روشن شد که دایره عمل این بدافزار فراتر از جاسوسی بوده و عملکرد بخش‌هایی از تجهیزات هسته‌ای ایران، به ویژه در تاسیسات غنی‌سازی اورانیوم نطنز، در اثر آلودگی به آن مختل شده است.

آقای اسنودن در سال ۲۰۱۳ از جاسوسی گسترده سازمان امنیت ملی آمریکا (ان‌اس‌ای) از شهروندان و رهبران سراسر جهان پرده برداشت.

او در اطلاعاتی که در اختیار روزنامه‌های گاردین، نیویورک تایمز و واشنگتن پست قرار داد افشا کرد سازمان امنیت ملی آمریکا این اختیار را دارد که بدون حکم قضایی در ای‌میل‌ها، مکالمات تلفنی و پیامک‌های شهروندان آمریکایی جاسوسی کند.

"پارک ژوراسیک"

ادوارد اسنودن گفته است اگر آمریکادر یک جنگ سایبری نوک حمله باشد، چیزهای بیشتری را از دست خواهد داد.

در این مصاحبه که در مسکو محل زندگی آقای اسنودن انجام شده، این افشاگر اطلاعاتی تلاش برای بهره‌برداری از اسرار ملی را به سرقت از خزانه بانک تشبیه کرده است.

ادوارد اسنودن که اکنون ۳۲ ساله است، در این مصاحبه که ۳۰ ژوئن گذشته انجام شده، مشکل جنگ سایبری را دو طرفه می‌داند چرا که به گفته او "دیگرانی هستند که به تهاجم در جنگ سایبری ادامه می‌دهند و این در حالی است که مبارزه با برخی ویروس‌ها بسیار دشوار است."

به گفته او: "وقتی که ما ویروس شرور کوچکی را در استخر بزرگ زندگی‌‌های خصوصی، سیستم‌های شخصی روی اینترنت، قرار می‌دهیم، ممکن است که ویروس فرار کند ودنیای ما را به داستان پارک ژوراسیک شبیه کند."

حق نشر عکس AP
Image caption آقای اسنودن می‌گوید عموم مردم همچنان از میزان این قبیل حمله‌های سایبری اطلاعی ندارند

آمریکا ادوارد اسنودن را به سرقت اموال دولتی و افشای اطلاعات محرمانه و طبقه‌بندی شده متهم کرده است.

آقای اسنودن در مصاحبه با نوا می‌گوید " عموم مردم همچنان اطلاعی از میزان این قبیل حمله‌های سایبری ندارند. چنین حمله‌هایی نه فقط توسط ایالات متحده که از سوی دیگر دولت‌ها در سرتاسر جهان انجام می‌شود. هرچند باید توجه داشته باشیم که این ما بودیم که با راه‌اندازی کارزار استاکس‌نت علیه برنامه هسته‌ای ایران، چنین شیوه‌ای را به طرق مختلف آغاز کردیم."

ادوارد اسنودن برنامه جاسوسی آمریکا را فراتر از حمله به کامپیوترهای خانگی یا سیستم کنترل یک کارخانه دانسته و گفته این جاسوسی شامل زیرساخت‌های سخت‌افزاری اینترنت هم می‌شود که با هدف تصاحب این زیرساخت‌ها صورت می‌گیرد.

مشکل شروع حمله

ادوارد اسنودن که به خاطر افشاگری‌هایش نامزد دریافت جایزه نوبل شده است در این مصاحبه می‌گوید که کشورهایی مثل آمریکا با دست زدن به چنین حملاتی یک قاعده استاندارد می‌سازند و کشورهای دیگر هم ممکن است بگویند این کاری است که ملت‌های توسعه‌یافته و دموکرات می‌کنند و آنها هم دست به کاری مشابه بزنند.

به گفته او "وقتی جنگ سایبری میان آمریکا و چین، یا حتی کشوری از خاورمیانه، آفریقا، آمریکای لاتین، اروپا پیش می‌آید، ما چیزهای بیشتری برای از دست دادن داریم."

این پیمان کار امنیتی سابق اینگونه استدلال می کند که اگر آمریکا با هدف سرقت برنامه‌های پژوهشی چین به یک دانشگاه چینی حمله کند چین هم در اقدامی تلافی‌جویانه اسرار یک دانشگاه آمریکایی، پیمان‌کار دفاعی آمریکا یا دفتر ارتش آمریکا را می‌دزدد و این حمله دستاوردی برای آمریکا نخواهد داشت.

عواقب

ادوارد اسنودن در پایان مصاحبه‌اش به عواقب حمله‌های سایبری اشاره می‌کند که اگر در این روند اشتباهی رخ بدهد باعث مرگ آدم‌ها می‌شود.

او می‌گوید مثلا حمله به نقطه تبادل اینترنت ممکن است زیرساخت‌های یک بیمارستان را تحت تاثیر قرار بدهد و در اثر آن تجهیزات نجات زندگی خاموش شوند.

ادوارد اسنودن در پایان این مصاحبه می‌گوید "فکر نمی‌کنم که هیچ تهدیدی وجود داشته باشد که کسی به بهانه آن، نظارت بر جمعیت انبوهی را توجیه کند. فکر نمی‌کنم لازم باشد برای مقابله با تهدید بعضی از تروریست‌ها در یمن، بیمارستانی در هنک‌کنگ، برلین یا ریودوژانیو را هک کنیم."

مطالب مرتبط