عفو بین‌الملل: ویرانی‌های ناشی از حملات بوکوحرام در نیجریه فاجعه‌بار است

حق نشر عکس BBC World Service

سازمان عفو بین‌الملل می گوید تصاویر ماهواره‌ای از شهرهای نیجریه نشان می‌دهد که تلفات جانی ناشی از حملات گروه اسلامگرای افراطی بوکوحرام بسیار بالا بوده است.

به گفته این سازمان این تصاویر نشان می دهد که تنها در حمله های ماه اخیر به شهرهای باگا و دورون باگا، دو شهر در شمال شرقی نیجریه، ۳۷۰۰ ساختمان نابود شده است.

بر اساس برخی گزارش ها، دست کم ۲۰۰۰ نفر در جریان حملات بوکوحرام در شهر باگا در ایالت بورنو در نزدیکی مرز با چاد کشته شده اند اما دولت نیجریه تعداد تلفات را ۱۵۰ نفر برآورد کرده است.

سازمان عفو بین الملل در گزارش خود به نقل از شاهدان نوشته است که پیکارجویان بوکوحرام مردم این شهرها را بدون اینکه هیچگونه استثنایی قائل شوند، کشته‌اند.

این سازمان می گوید میزان ویرانی در شهرها و روستاها "فاجعه بار" است.

طی هفته گذشته گزارش ها از وقوع حملات متعدد از جمله دو عملیات انتحاری حکایت داشت که گفته شد در جریان یکی از آنها بمب به دختر بچه ای بسته شده بود.

حق نشر عکس BBC World Service

انتخابات سراسری در نیجریه قرار است ماه آینده برگزار شود اما در میان ناامنی های روز افزون، نگرانی از چگونگی برگزاری آن در همه شهرهای این کشور وجود دارد.

طبق گزارش سازمان عفو بین الملل باگا و دورون باگا دو شهر همسایه در شمال شرق نیجریه شاهد بزرگترین و مهلک ترین حملات بوکوحرام بوده اند.

تصاویر ماهواره‌ای در دو نوبت، یکی ۲ ژانویه و پیش از حملات اخیر و دیگری در ۷ ژانویه، بعد از حملات گرفته شده اند.

دنیل آیر، پژوهشگر سازمان عفو بین الملل در بیانیه گفته است که میزان نابودی به حدی فاجعه‌بار است که در فاصله چهار روز یکی از این دو شهر از روی نقشه محو شده است.

او در ادامه گفت که این تصاویر نشان دهنده کشتار عمدی غیرنظامیان و نابودی و به آتش کشیدن خانه ها، مدارس و مراکز پزشکی آنهاست.

حق نشر عکس BBC World Service
حق نشر عکس BBC World Service
حق نشر عکس BBC World Service