چندین نفر در اروپا به ظن همکاری با گروه‌های تندرو اسلامگرا دستگیر شدند

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption پاریس پس از حملات هفته گذشته همچنان در شرایط بالای هشدار قرار دارد

گزارش‌ها از چند کشور اروپایی از دستگیری افرادی که مظنون به فعالیت برای گروه‌های اسلام‌گرای تندور هستند، حکایت دارد. این افراد طی شب گذشته در جریان چند عملیات دستگیر شدند.

براساس گزارش های دریافتی از فرانسه دست کم ۱۰ نفر در حومه شهر پاریس در ارتباط با حملات هفته گذشته که در نتیجه آن ۱۷ نفر کشته شدند، بازداشت شدند.

یکی از مقامات قضایی فرانسه گفته است که دستگیرشدگان درباره "حمایت لجستیکی احتمالی" از افراد مسلحی که حملات هفته گذشته را در پاریس انجام دادند، بازجویی شدند.

فرانسوا اولاند، رئیس جمهور فرانسه در واکنش به عملیات شب گذشته پلیس و دستگیری شماری به ظن فعالیت در گروههای اسلامگرای تندرو گفته است که این عملیات با هدف دستگیری همدستان احتمالی حملات هفته گذشته صورت گرفته است.

آقای اولاند همچنین گفته تهدید پیکاجویان اسلامگرا باید با اقدامی محکم پاسخ داده شود و فرانسه تاکنون با همسایگانش بویژه بلژیک همکاری نزدیکی داشته است.

پلیس آلمان هم گفته است که در نخستین ساعات امروز (جمعه ۱۶ ژانویه) در جریان عملیاتی دو نفر را به ظن عضویت در گروه‌های اسلامگرا درشهر برلین و اطراف آن بازداشت کرد.

حق نشر عکس AFP
Image caption دو برادر به نام های سعید و شریف کواشی به دفتر نشریه طنز شارلی ابدو حمله کردند و ۱۲ نفر را کشتند

به گفته پلیس یکی از این دو نفر احتمالا رهبری یک گروه اسلامگرا تندرو را که اعضای آن از کشورهای ترکیه و روسیه بودند، برعهده داشته است.

پلیس همچنین گفته است که این گروه احتمالا "در تدارک عملیاتی جدی در سوریه" بوده، اما در عین حال افزوده که "شواهدی به دست نیامده که نشان دهد که این گروه اسلام‌گرا قصد انجام حملاتی را در داخل خاک آلمان داشته است".

به گفته خبرنگار بی بی سی در برلین، ۲۵۰ نیروی پلیس در جریان یورش به ۱۱ خانه حضور داشتند.

در همین حال اسپانیا هم تحقیقاتی را در مورد حملات اخیر در پاریس شروع کرده است، این تحقیقات پس از آن آغاز شد که گفته شده امدی کولیبالی، عامل حمله به یک مغازه یهودی در پاریس، چند روز قبل از حملات پاریس به مادرید سفر کرده بود.

خشونت در پاریس چهارشنبه (۷ ژانویه) هفته پیش زمانی شروع شد که دو برادر به نام های سعید و شریف کواشی به دفتر نشریه طنز شارلی ابدو حمله کردند و ۱۲ نفر را کشتند.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption امدی کولیبالی در جریان عملیات پلیس کشته شد

این دو برادر بعدا در شهر کوچکی در شمال پاریس در جریان تیراندازی توسط نیروهای امنیتی کشته شدند.

از سوی دیگر فردی به نام امدی کولیبالی که گفته شده با برادران کواشی ارتباط داشت، یک روز پس از حمله به دفتر مجله شارلی ابدو، با حمله به یک فروشگاه یهودی شماری را گروگان گرفت.

این گروگان‌گیری سرانجام با کشته شدن امدی کولیبالی و ۴ نفر دیگر به پایان رسید.

تصور می شود که امدی کولیبالی همچنین مسئول قتل یک مامور پلیس زن باشد که روز پنج شنبه (۸ ژانویه ) به ضرب گلوله در پاریس کشته شد.