دو نظامی اسرائیلی در حمله موشکی حزب الله کشته شدند

حق نشر عکس AFP
Image caption در حمله حزب الله هفت سرباز اسرائیلی هم زخمی شدند

اسرائیل می‌گوید که در حمله حزب الله به کاروان خودروهای گشت این کشور در مرز لبنان، دو نظامی اسرائیلی کشته شده‌اند و در آتش مقابل اسرائیل یک صلحبان اسپانیایی مستقر در لبنان جان باخته است.

حمله ساعت ۱۱:۳۵ صبح روز چهارشنبه به وقت محلی در ناحیه مزارع شبعا، که تقاطع مرز اسرائیل، لبنان و سوریه است، انجام شد.

حزب الله گفته است که این حمله را "گروه شهدای قنیطره" انجام داده است که می‌تواند تلویحا به معنای تلافی حمله مرگبار ده روز پیش اسرائیل به اعضای حزب الله و یکی از فرماندهان سپاه پاسداران ایران در منطقه قنیطره در جولان سوریه باشد.

اسرائیل در واکنش به حمله حزب الله که صبح امروز چهارشنبه ۲۸ ژانویه (۸ بهمن) صورت گرفت، مناطقی را در جنوب لبنان گلوله باران کرد که یک صلحبان اسپانیایی سازمان ملل در جریان این گلوله باران کشته شد.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل پس از شرکت در نشستی اضطراری با مقامات نظامی و امنیتی این کشور، هشدار داد که عاملان حمله امروز "بهای آن را خواهند پرداخت".

حق نشر عکس AFP
Image caption حمله امروز در مزارع شبعا صورت گرفت که تحت اشغال اسرائیل است

شورای امنیت سازمان ملل متحد قرار است به درخواست فرانسه در یک جلسه اضطراری در نیویورک درباره این درگیری ها بحث کند.

یک مقام بلندپایه سازمان ملل در لبنان خواستار "حداکثر خویشتن داری برای جلوگیری از اوج گرفتن درگیری" شد.

اسرائیل به دلیل کشته شدن اشتباهی صلحبان اسپانیایی سازمان ملل عذرخواهی کرده و گفته که حزب الله را مسئول این حادثه می داند.

از هوا و زمین

هفت سرباز اسرائیلی دیگر در حمله روز چهارشنبه زخمی شدند.

یک ساعت پس از حمله اول حزب الله، گلوله های خمپاره به یک موضع نظامی اسرائیل در مانت هرمون برخورد کرد و باعث شد سربازان این نقطه را خالی کنند و غیرنظامیان را از یک پیست اسکی در ناحیه تخلیه کنند.

ارتش اسرائیل گفت در واکنش از زمین و هوا مواضع عملیات حزب الله در طول مرز را به گلوله بسته است.

به گفته مقام های لبنانی حداقل ۵۰ گلوله توپخانه به روستاهای مجیدیه، عباسیه و کفار چوبه اصابت کرد.

بعدا یک مقام نیروی موقت سازمان ملل در لبنان اعلام کرد که یک صلحبان اسپانیایی نیرو در نزدیکی مزارع شبعا کشته شد. مقام های اسپانیایی گفتند که او در نزدیکی روستای قجر مستقر بود.

گزارش ها حاکی از متوقف شدن گلوله باران مناطق جنوبی لبنان توسط اسرائیل با نزدیک شدن ساعات شب بود.

حزب‌الله لبنان و اسرائیل در سال ۲۰۰۶ میلادی هم برای حدود یک ماه با هم جنگیدند و پس از آن یک محدوده حائل تحت نظارت صلحبانان سازمان ملل در جنوب لبنان در نظر گرفته شد.

مهرداد فرهمند، خبرنگار بی‌بی‌سی فارسی می‌گوید که حمله امروز حزب الله در مزارع شبعا انجام شده است، یعنی در منطقه ای که متعلق به لبنان، ولی در اشغال اسرائیل است.

به گفته او، این که حزب الله چنین جایی را برای حمله به نظامیان اسرائیلی انتخاب کرده، نشان می دهد که با احتیاط قدم برداشته است.

جیم میور خبرنگار بی بی سی در بیروت می گوید که بعد از حمله اسرائیل به سوریه در روز ۱۸ ژانویه که باعث مرگ اعضای حزب الله و یک عضو سپاه شد، انتظار حمله متقابل می رفت.

به گفته جیم میور شبح جنگ یک ماهه ۲۰۰۶ که باعث مرگ، خرابی و اختلال در ابعاد گسترده شد و هیچ برنده مشخصی نداشت برای هر دو طرف پررنگ است.

او می گوید احساس می شود که نه اسرائیل و نه حزب الله علاقه زیادی ندارد کار دوباره به آنجا برسد. حزب الله به شدت درگیر جنگ در سوریه است. رهبران اسرائیل هم در ماه مارس با انتخابات روبرو هستند که توازنی حساس را لازم می آورد.

گزارش لحظه به لحظه بی‌بی‌سی فارسی را از حوادث امروز اینجا بخوانید

Image caption محل حمله به گشتی اسرائیلی، محل کشته شدن صلحبان سازمان ملل (روستای غجر) و قنیطره. چند ماه پس از شکست اعراب در جنگ با اسرائیل در سال ۱۹۷۳، اسرائیل و سوریه در یک موافقتنامه آتش‌بس توافق کردند که در بلندی‌های جولان که تحت اشغال اسرائیل بود، یک منطقه حائل میان نیروهای نظامی دو کشور ایجاد شود و تحت نظارت صلحبانان سازمان ملل قرار گیرد

مطالب مرتبط