نتانیاهو: ایران پشت حمله حزب‌الله به اسرائیل بود

حق نشر عکس Reuters
Image caption نتانیاهو در مراسم بزرگداشت شارون بر "خطر" جمهوری اسلامی برای موجودیت اسرائیل تاکید کرد

نخست وزیر اسرائیل با متهم کردن ایران به ارتباط با حمله مرزی حزب‌الله لبنان به کشورش، بار دیگر نسبت به توانمندی اتمی جمهوری اسلامی ابراز نگرانی کرده است.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، در سخنانی در مراسم یادبود آریل شارون، نخست وزیر پیشین آن کشور، ایران را متهم کرد که پشت عملیات شبه‌نظامیان حزب‌الله لبنانعلیه واحدهای نظامی اسرائیل در مرز با لبنان بوده است.

در این حمله که روز چهارشنبه روی داد، اصابت موشک به خودروهای ارتش اسرائیل در نزدیکی مرز با لبنان به کشته شدن دو نظامی اسرائیلی و زخمی شدن چند نفر دیگر منجر شد. حزب‌الله لبنان با قبول مسئولیت این عملیات، گفت که این حمله را به تلافی کشته شدن تعدادی از اعضای ارشد این گروه و همچنین یکسرتیپ سپاه پاسداران جمهوری اسلامی ایران در منطقه مرزی اسرائیل و سوریه اجرا کرده است.

آقای نتانیاهو با محکوم کردن نقش جمهوری اسلامی در آنچه که ایجاد تنش در منطقه خواند، بار دیگر در مورد "خطر اتمی شدن ایران" هشدار داد و با اشاره به مذاکرات هسته‌ای گروه ۱+۵ و ایران گفت: "این همان ایرانی است که تلاش برای توافق هسته‌ای، به آن امکان می‌دهد تا توانایی تولید تسلیحات اتمی را حفظ کند."

حق نشر عکس AP
Image caption در حمله مرزی حزب‌الله دو نظامی اسرائیلی کشته شدند

نخست وزیر اسرائیل افزود: "ما با چنین توافقی قطعا مخالفیم و همچنان به دفاع از خود در برابر تهدیدهای دور و نزدیک ادامه خواهیم داد."

بنیامین نتانیاهو گفت که آریل شارون "ماهیت رژیم ایران را به خوبی شناخته بود و آنچه که آن زمان گفت، امروز هم مصداق دارد."

در مراسم بزرگداشت آریل شارون، شیمون پرز، رئیس جمهوری سابق اسرائیل،در مورد حمله روز چهارشنبه حزب‌الله گفت که هر دو طرف تشخیص دادند که به صلاح آنان است از تشدید تنش خودداری کنند. وی افزود که "دو طرف درک می‌کنند که چاره‌ای جز آتش بس ندارند و در حال حاضر، مهمترین موضوع این است که فتیله جنگ را پائین بکشیم نه اینکه به سخنرانی‌های شورانگیز بپردازیم." روز گذشته، مقامات اسرائیلی از پیام تمایل حزب‌اللهبه کاهش تنش در مرز با اسرائیل خبر دادند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption پرز: مهمترین موضوع این است که فتیله جنگ را پائین بکشیم نه اینکه به سخنرانی های شورانگیز بپردازیم

آقای پرز از بنیامین نتانیاهو به خاطر تصمیم به سفر به آمریکا و سخنرانی در کنگره آن کشور بدون جلب توافق دولت ایالات متحده به شدت انتقاد کرد و گفت که رئیس جمهوری آمریکا خواسته بود که این سفر، که برای دو هفته قبل از انتخابات پارلمانی اسرائیل برنامه‌ریزی شده، انجام نشود تا شبهه جهتگیری ایالات متحده در این انتخابات را ایجاد نکند، و افزود "این خواست رئیس جمهوری می بایست اجابت می‌شد."

آریل شارون در سال ۲۰۰۱ به عنوان رهبر حزب راستگرای لیکود - حزب آقای نتانیاهو - به نخست وزیری رسید و تا ژانویه سال ۲۰۰۶ در این سمت بود هر چند در سال ۲۰۰۵، به دلیل اختلاف نظر با برخی اعضای ارشد لیکود بر سر نرمش نسبی نسبت به فلسطینیان، به ویژه تصمیم به خروج نظامی از نوار غزه و برچیدن شهرک‌های یهودی‌نشین در آن بخش از سرزمین‌های فلسطینی، از این حزب خارج شد و حزب کدیما را پایه‌گذاری کرد.

شارون در اوایل سال ۲۰۰۶ به علت سکته مغزی در بیمارستان بستری شد و به کما رفت و در ژانویه سال ۲۰۱۴ در حالیکه همچنان در کما بود، درگذشت.

آریل شارون، در سال ۲۰۰۳، طی سخنانی هشدار داده بود که ایران خطری جدی را متوجه امنیت منطقه می‌کند و اشتغال آمریکا به جنگ در عراق نباید مانع از توجه به این موضوع شود. وی خواستار "خلع سلاح" ایران، لیبی و سوریه شده بود.

حق نشر عکس AP
Image caption آریل شارون خواستار "خلع سلاح" ایران، لیبی و سوریه شده بود

مطالب مرتبط