رئیس جمهور ونزوئلا معاون اوباما را به طرح کودتا علیه خود متهم کرد

حق نشر عکس Reuters
Image caption محبوبیت نیکلاس مادورو به دلیل وخامت اوضاع اقتصادی در ونزوئلا کاهش یافته است

نیکلاس مادورو، رئیس جمهور ونزوئلا، معاون رئیس جمهور آمریکا را به برنامه‌ریزی برای کودتا علیه دولت خود متهم کرده است.

آقای مادورو روز یکشنبه اول فوریه در جمع هوادارانش گفت که آمریکا "وارد مرحله خطرناکی از درماندگی شده و به رهبران قاره (آمریکا) گفته که دولت من را سرنگون خواهد کرد. من معاون رئیس جمهور آمریکا را متهم می‌کنم که شخصا با روسای جمهور و نخست‌وزیر کشورها درباره این توطئه صحبت کرده است".

رئیس جمهور ونزوئلا جو بایدن را متهم کرد که در نشست اخیر با رهبران حوزه کارائیب در واشنگتن این موضوع را با آنها در میان گذاشته و گفت که این رهبران هفته گذشته در نشست سران کارائیب و آمریکای لاتین او را خبردار کرده‌اند.

آقای مادورو، باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا را خطاب قرار داده و از او پرسیده که آیا از "توطئه برای ترویج خشونت و کودتا در ونزوئلا" آگاه است.

'کودتای خونین'

رئیس جمهور ونزوئلا روز جمعه هم در اظهاراتی مشابه، آژانس‌های فدرال آمریکا را به توطئه و برنامه‌ریزی کودتا علیه دولت خود متهم کرده بود.

او دیروز هشدار داد که برنامه‌هایی برای "خرید یا فاسد کردن افسران ارشد نظامی برای رهبری کودتا" در ونزوئلا وجود دارد و مدعی شد که "طرح کودتای خونین هم اکنون هم آغاز شده است".

نیکلاس مادورو در سال ۲۰۱۳ به ریاست جمهوری ونزوئلا رسید و جایگزین هوگو چاوز شد.

سقوط قیمت نفت و وخامت اوضاع اقتصادی در ونزوئلا محبوبیت آقای مادورو تا حد زیادی کاهش داده است.

در روزهای اخیر کمبود مواد اولیه در این کشور باعث تشکیل صف‌های طولانی در فروشگاه‌ها شده است.

در این مورد هم آقای مادورو از دستگیری صاحبان فروشگاه‌هایی خبر داد که باعث تشکیل صف‌های طولانی شده‌اند و این اقدام را "جنگ اقتصادی" علیه دولت خود خواند.

مطالب مرتبط