بحران شرق اوکراین: روسیه و اوکراین چه می‌خواهند؟

حق نشر عکس AFP

نشست رهبران اوکراین، روسیه، آلمان و فرانسه امروز در مینسک، پایتخت بلاروس برگزار می‌شود. هدف از این نشست، یافتن راه حلی برای پایان دادن به بحران شرق اوکراین است، جایی که نیروهای مورد حمایت روسیه با نیروهای دولتی اوکراین در حال جنگ هستند.

این نشست در حالی برگزار می‌شود که درگیری‌ها در شرق اوکراین تشدید شده‌ است.

قرار است روسای جمهوری اوکراین، روسیه و فرانسه در کنار صدراعظم آلمان در نشست مینسک حضور یابند.

نشست هیات‌های کارشناسی طرفین برای بررسی کاهش اختلافات نتوانسته به نتیجه‌ای برسد و این باعث شده تا برخی نسبت به حصول موفقیت در دیدار سران ابراز تردید کنند.

پترو پوروشنکو، رئیس‌جمهوری اوکراین، این نشست را یکی "از آخرین فرصت‌ها" برای رسیدن به یک توافق بدون شرط و شروط در منطقه دانسته است.

اما طرفین درگیر چه خواسته‌هایی دارند و دنبال چه چیزی هستند؟

_____________

اوکراین

این کشور خواهان آن است که دولت بر مناطقی که اعلام جدایی کرده‌اند، دوباره مسلط شود. البته دونتسک و لوهانسک دارای اختیارات بیشتری برای اداره خود خواهند شد. اوکراین همچنین خواهان خلع سلاح شورشیان و خروج نیروهای روسی است. این کشور می‌خواهد که دولت مرکزی بار دیگر کنترل مرزهای اوکراین با روسیه را در دست بگیرد. تبادل زندانیان یکی دیگر از خواسته‌های دولت اوکراین است.

______________

شورشیان مورد حمایت روسیه

جدایی از سایر بخش‌های اوکراین و شناسایی رسمی "جمهوری‌های خلق لوهانسک و دونتسک"، عدم خلع سلاح نیروهای جدایی طلب، عفو برای رهبران جدایی‌طلب.

_____________

روسیه: ضمانت‌های حقوقی برای حقوق روس‌زبان‌ها در شرق اوکراین، خودمختاری کامل برای دونتسک و لوهانسک در یک سیستم فدرال برای اوکراین، خروج کامل نیروهای اوکراین از مناطق درگیری، باز نگرداندن کریمه به اوکراین.

_____________

اتحادیه اروپا و آمریکا: احیای تمامیت ارضی اوکراین، پایان دادن به دخالت‌های روسیه در شرق اوکراین، خروج نیروهای روسی و سلاح‌های سنگین آنها، نظارت موثر بر مرز اوکراین و روسیه و منطقه غیرنظامی حائل، دموکراسی کامل در دونتسک و لوهانسک