هواداران نخست وزیر هند از افتتاح معبد او منصرف شدند

حق نشر عکس Prabhat Kumar Verma
Image caption این معبد که مجسمه‌ای از آقای مودی در آن قرار داده شده است، قرار بود روز یکشنبه (۱۵ فوریه) در روستای "کوتاریا" در ایالت گوجرات افتتاح شود

هواداران ناریندرا مودی، نخست وزیر هند، که قرار بود معبدی را به نام او افتتاح کنند، از این اقدام منصرف شده‌اند.

این معبد که مجسمه‌ای از آقای مودی در آن قرار داده شده، قرار بود روز یکشنبه (۱۵ فوریه) در روستای "کوتاریا" در ایالت گوجرات افتتاح شود. آقای مودی سالها سروزیر این ایالت بود.

در هند پرستش سیاستمداران، ستاره‌های سینما و یا بازیکنان کریکت معمول است. معابدی به افتخار ایندیرا گاندی، نخست وزیر سابق هند یا ان‌تی راما رائو که هنرپیشه سینما بود و سپس به سیاست روی آورد، ساخته شده است.

آقای مودی گفته بود که از این اقدام "احساس انزجار" می‌کند.

نخست وزیر هند در توییتی که در این خصوص منتشر کرده نوشته است که این حرکت "زشت و برخلاف ارزشها و سنتهای بزرگ هند است." او در این توییت از کسانی که این معبد را ساخته‌اند، خواسته تا از افتتاح آن منصرف شوند.

این دومین اقدامی از این دست به افتخار آقای مودی است. پیشتر یک راهب هندو در شمال هند، مجسمه‌ای از آقای مودی را در معبدی در کنار شیوا، خدای هندو، قرار داده و از بازدیدکنندگان خواسته بود تا برای پیروزی آقای مودی در انتخابات سراسری دعا کنند. بر اساس گزارشها این معبد هنوز فعال است.

حزب بهاراتیا جاناتا (بی‌جی‌پی) در ماه مه سال گذشته میلادی با آرای زیادی در انتخابات سراسری هند پیروز شد.

پیشتر هواداران سونیا گاندی، رهبر حزب کنگره، معبدی را به افتخار او در جنوب هند ایجاد کردند.