اتحادیه اروپا به روسیه هشدار داد که به توافق آتش‌بس با اوکراین متعهد بماند

Image caption توافق ‌آتش‌بسی که میان طرفین امضا شده بسیار شکننده توصیف شده است

آنگلا مرکل صدراعظم آلمان به روسیه هشدار داد که اگر توافق آتش‎بس با اوکراین را کاملا رعایت نکند با تحریم های تازه اتحادیه اروپا مواجه می‎شود.

به گفته خانم مرکل، رهبران اتحادیه اروپا خواستار آمادگی برای تشدید تحریم‌ها در صورتی شده اند که روسیه مفاد توافق آتش‌بس را رعایت نکند.

روز پنجشنبه در پایتخت بلاروس، رهبران روسیه، اوکراین، آلمان، و فرانسه پس از مذاکراتی طولانی توانستند بر سر جزییات آتش‌بس توافق کنند.

این توافق آتش‌بس قرار است در نخستین دقیقه بامداد یکشنبه به وقت محلی در شرق اوکراین به اجرا گذاشته شود اما دو طرف درگیری درباره موفقیت آمیز بودن آن ابراز تردید کرده اند.

شبه‌نظامیان جدایی‌طلب هوادار روسیه با امضای این توافق ‌آتش‌بس پذیرفته اند که با انجام مبادله اسرا، تسلیحات را از منطقه درگیری خارج کنند اما هنوز مسایلی مهم حل نشده باقی مانده اند.

روز پنجشنبه درگیری میان نیروهای ارتش اوکراین و شبه‌نظامیان ادامه یافت و یکی از فرماندهان جدایی‌طلب هوادار روسیه گفت به رویارویی پایان نمی دهد.

جنگ مسلحانه میان دو طرف در یک سال گذشته نزدیک به ۵۵۰۰ کشته، حدود ۱۳ هزار مجروح، و نزدیک به یک میلیون آواره برجای گذاشته است.

حق نشر عکس AFP
Image caption ولادیمیر پوتین گفت مذاکراتی دشوار را پشت سر گذاشته است

در تحولی دیگر، روز پنجشنبه بانک جهانی برای پرداخت ۲ میلیارد دلار کمک مالی به اوکراین در قالب یک بسته حمایتی بین‌المللی ابراز آمادگی کرد.

----------------------------------------------------------------------------------------------

ازجمله جزییات توافق آتش‌بس:

  • آتش‌بس از نخستین دقیقه بامداد یکشنبه ۱۵ فوریه به وقت محلی آغاز می شود.
  • عملیات خروج تسلیحات سنگین از منطقه باید از روز۱۶ فوریه آغاز شود و در دو هفته پایان گیرد.
  • همه اسیران باید آزاد شوند و افراد درگیر در جنگ باید عفو شوند.
  • خروج همه نیروها و تسلیحات خارجی از خاک اوکراین. خلع سلاح همه گروه‌های غیرقانونی.
  • اوکراین با رفع محدودیت ها، زندگی عادی را به مناطق تحت تصرف شبه‌نظامیان باز می گرداند.
  • اصلاح قانون اساسی اوکراین تا پایان سال ۲۰۱۵ با هدف اعطای خودمختاری به مناطق شبه‌نظامیان.
  • اوکراین در صورت رعایت تعهداتش بر اساس این توافق تا پایان سال ۲۰۱۵ می تواند کنترل مرز خود با روسیه را به دست گیرد.

'صبحی خوب'

یکی از مواردی که همچنان بر سر آن اختلاف نظر وجود دارد شهر دبالتسیو است که در محاصره شبه‌نظامیان قرار گرفته و درگیری در اطراف آن جریان دارد.

قرار است طرفین درگیری، مذاکره درباره خودمختاری در بخش هایی از مناطق دونتسک و لوهانسک را ادامه دهند.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه در پایان مذاکرات ۱۶ ساعته در مینسک، با اشاره به دشواری در روند رسیدن به توافق آتش‌بس گفت: "دیشب بهترین شب زندگی ام نبود اما امروز صبح خوبی است."

آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان، توافق آتش‌بس را ارایه دهنده "کورسوی امید" توصیف کرد و فرانسوا اولاند رئیس جمهوری فرانسه ساعات پیش‌رو را "سرنوشت ساز" دانسته است.

کاخ سفید رسیدن به آتش‌بس را "گامی بالقوه ارزشمند" دانسته و همزمان درباره ادامه درگیری ها در شرق اوکراین ابراز نگرانی کرده است.

وزیر خارجه آمریکا با انتشار بیانیه ای گفته است: "همه طرف‌های درگیر تا پیش از بامداد یکشنبه که آتش‌بس رسما آغاز شود باید از خود خویشتن‌داری نشان دهند. همچنین حملات روسیه و جدایی‌طلبان به شهر دبالتسیو و دیگر شهرهای اوکراین باید سریعا متوقف شود."

شبه‌نظامیان جدایی‌طلب در شرق اوکراین با احتیاط از توافق آتش‌بس استقبال کرده و گفته اند اگر این توافق نقض شود مسئولیت آن به عهده دولت کیف خواهد بود.

مطالب مرتبط